Monitor Prawniczy

nr 19/2005

Nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego - tabela porównawcza z komentarzem - cz. 1

Anna Szewczyk
Katedra Prawa Finansowego i Ekonomii WPiA Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Abstrakt

Ustawą z 28.7.2005 r. o zmianie ustawy zmianie ustawy - kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw1 znowelizowano ok. 70% przepisów KKS. Po raz osiemnasty dokonano nowelizacji tego Kodeksu, nigdy przedtem jednak zmiany nie były tak szerokie. Do najważniejszych należy zaliczyć:

- zmianę przepisów dotyczących czynnego żalu, dobrowolnego poddania się odpowiedzialności, odstąpienia od wymierzenia kary;

- zmianę przepisów odnoszących się do przestępstw i wykroczeń skarbowych, w szczególności kar, środków karnych i zabezpieczających orzekanych za popełnione przestępstwa lub wykroczenia skarbowe, w szczególności przepadku przedmiotów, stosowania odpowiedzialności posiłkowej czy wydłużenia okresów przedawnienia;

- zmianę przepisów dotyczących postępowania karnego skarbowego.

W dużej mierze, wprowadzone zmiany mają na celu zlikwidowanie niespójności wewnętrznej i zewnętrznej KKS.

ZmKKSU05 wprowadza także zmiany w innych ustawach tj.:

- ustawie z 29.11.1990 r. o paszportach2;

- ustawie z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych3;

- ustawie z 30.8.1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji4;

- Kodeksie karnym;

- Kodeksie postępowania karnego;

- Kodeksie karnym wykonawczym;

- ustawie z 27.7.2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych5;

- ustawie z 28.10.2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary6.

Opracowanie zostało podzielone na 5 części:

- cz. I - część ogólna - przepisy wstępne oraz zaniechanie ukarania sprawcy;

- cz. II - część ogólna - przestępstwa skarbowe;

- cz. III - część ogólna - wykroczenia skarbowe oraz objaśnienie wyrażeń ustawowych;

- cz. IV - część szczególna;

- cz. V - postępowanie w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz postępowanie wykonawcze.

Poszczególne części będą ukazywały się w kolejnych numerach „Monitora Prawniczego”.

KKS przed nowelizacjąKKS po nowelizacji
CZĘŚĆ OGÓLNA
PRZEPISY WSTĘPNE
Depenalizacja czynu zabronionego
Art. 2 § 6. Jeżeli według nowej ustawy czyn zabroniony objęty orzeczeniem nie jest już zabroniony pod groźbą kary, skazanie ulega zatarciu z mocy prawa.Art. 2 § 6. Jeżeli według nowej ustawy czyn zabroniony objęty orzeczeniem nie jest już zabroniony pod groźbą kary, skazanie ulega zatarciu z mocy prawa, a ukaranie uważa się za niebyłe.
Dotychczas, w przypadku pełnej depenalizacji czynu zabronionego7 skazanie ulegało zatarciu z mocy prawa tj. w sytuacji, gdy czyn nie był w ogóle zabroniony pod groźbą kary nie można było mówić ani o przestępstwie ani o wykroczeniu skarbowym. W celu dostosowania tegoż przepisu do terminologii w zakresie wykroczeń skarbowych przepis § 6 art. 2 KKS uczyniono kompatybilnym z art. 2 § 2 Kodeksu wykroczeń przez dodanie określenia, iż ukaranie uważa się za niebyłe. Oznacza to, iż sytuacji, gdy czyn nie jest według ustawy nowej wykroczeniem skarbowym, osoba, której dotyczy postanowienie, może stwierdzić, iż nie była karana za dane wykroczenie skarbowe8.
Miejsce popełnienia czynu zabronionego
Art. 3 § 4. Przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe określone w rozdziale 7 działu II tytułu I są karalne także w razie popełnienia ich za granicą, jeżeli zostały ujawnione w wyniku czynności kontrolnych przeprowadzanych tam przez polski organ celny lub inny organ uprawniony na podstawie umów międzynarodowych; przepis stosuje się odpowiednio, jeżeli wykroczenie skarbowe określone w art. 104 § 1 lub 2 popełnione zostało za granicą.Art. 3 § 4. Przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe określone w rozdziale 7 są karalne także w razie popełnienia ich za granicą, jeżeli zostały ujawnione w wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych tam przez polski organ celny lub inny organ uprawniony na podstawie umów międzynarodowych; przepis stosuje się odpowiednio, jeżeli wykroczenie skarbowe określone w art. 106e-106h popełnione zostało za granicą.
Zmiana o charakterze redakcyjnym. Ustawodawca nowelizując Rozdział 8 KKS ustawą z 27.7.2002 r. - Prawo dewizowe9 niestety nie uwzględnił tej zmiany w art. 3 § 4. Konieczność tę dostrzeżono dopiero w ZmKKSU05.
Czyn ciągły
Art. 6 § 2. Dwa lub więcej zachowań, podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, uważa się za jeden czyn zabroniony; w zakresie czynów zabronionych polegających na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnej, za krótki odstęp czasu uważa się okres kilku miesięcy.Art. 6 § 2. Dwa lub więcej zachowań, podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu tego samego zamiaru lub z wykorzystaniem takiej samej sposobności, uważa się za jeden czyn zabroniony; w zakresie czynów zabronionych polegających na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnej za krótki odstęp czasu uważa się okres do 6 miesięcy.
[...]