Monitor Prawniczy

nr 19/2005

Haska Konferencja Prawa Prywatnego Międzynarodowego (www.hcch.net)

Konrad Osajda
Autor jest doktorantem WPiA Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem International Law Association oraz Collegium Invisible.
Abstrakt

Haska Konferencja Prawa Prywatnego Międzynarodowego jest światową organizacją międzyrządową zrzeszającą ponad 60 państw, istniejącą od 1893 r. Podstawowym jej celem jest przygotowywanie międzynarodowych konwencji regulujących wiele spraw z zakresu prawa prywatnego, które w praktyce mogą występować z elementem zagranicznym. Długą tradycję Konferencji oraz bardzo bogaty dorobek oddaje prezentowana właśnie strona internetowa.

Strona główna

Strona prowadzona jest w angielskiej i francuskiej wersji językowej. Pod podanym w tytule adresem internetowym w pierwszej kolejności pojawia się możliwość wyboru wersji językowej, a następnie strona główna Konferencji. Wyraźnie oddzielone są na niej nowości - dotyczą ona spotkań, obrad czy publikacji związanych z jej pracami.

Na stronie głównej znajduje się także wskazanie najważniejszych pól działalności Konferencji: międzynarodowa ochrona sytuacji dzieci i rodzin, stosunki własnościowe, międzynarodowa współpraca prawna oraz międzynarodowe prawo handlowe i finansowe. Wybranie dowolnej z tych dziedzin prowadzi do podstrony, na której wymieniono wszystkie najważniejsze konwencje przyjęte w danym zakresie problemowym. Jest to wyjątkowo warte odwiedzenia miejsce. Do treści wszystkich konwencji umożliwiono dostęp on-line. Po wybraniu dowolnej konwencji ukazuje się jej tekst. Z widniejącego z prawej strony paska można wybrać jedną z zakładek i w ten sposób dowiedzieć się o: stronach tej konwencji (wraz z zaznaczeniem ich „stanu związania” konwencją: podpisanie, ratyfikacja itp. oraz datą uzyskania statusu strony konwencji), właściwych organach w państwach członkowskich, w których gestii leży realizacja obowiązków nakładanych przez konwencję, publikacjach związanych z daną konwencją i regulowaną przez nią problematyką (do wielu jest również w całości dostęp internetowy), ewentualnych tłumaczeniach konwencji na różne języki (jest też wiele polskich wersji językowych) oraz światowej bibliografii prac poświęconych danej konwencji.

[...]