Abstrakt
W dniu 2.7.2004 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw1. W większości weszła ona w życie 5.2.2005 r., z wyjątkiem kilku przepisów wskazanych w art. 13 tej ustawy, które weszły w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. Uchwalona nowelizacja stanowi najobszerniejszą zmianę KPC od 1996 r., dokonane zmiany mają zróżnicowany charakter, od drobnych korekt brzmienia przepisów do zmian mających znaczenie systemowe2. W zakresie prawa nieuczciwej konkurencji omawiana ustawa uchyliła dotychczasowy art. 21 ustawy z 16.4.1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji3. W niniejszym opracowaniu Autor przedstawia skutki nowelizacji, szczególnie w zakresie dotyczącym postępowania zabezpieczającego.
Właściwość sądu
Analiza aktualnego stanu prawnego w zakresie postępowania zabezpieczającego wymaga przedstawienia uchylonych rozwiązań prawnych. Zgodnie ze „starym” art. 21 pkt 1 ZNKU w sprawach z zakresu zwalczania nieuczciwej konkurencji można wnieść o wydanie zarządzenia tymczasowego także do sądu, w którego okręgu znajduje się mienie osoby, która się tego czynu dopuściła, albo gdzie nastąpił czyn nieuczciwej konkurencji.
Ustawodawca wprowadzając w cytowanym przepisie właściwość przemienną dla wniosków o zabezpieczenie tymczasowe kierował się chęcią zapewnienia jak najefektywniejszej ochrony uprawnionemu. Powód uzyskał możliwość złożenia wniosku przed sąd ogólnie właściwy lub też przed sąd w którego okręgu znajduje się mienie osoby, która się tego czynu dopuściła, albo gdzie nastąpił czyn nieuczciwej konkurencji. Nie przybliżył przy tym pojęcia „mienie”, co wywołało wątpliwości interpretacyjne. W doktrynie wyrażano poglądy, że pojęcie to można interpretować bardzo szeroko, a zatem, właściwość ta zachodzi w każdym miejscu gdzie znajduje się dowolne mienie, o dowolnej wartości, osoby która dopuściła się czynu nieuczciwej konkurencji4. E. Nowińska i M. du Vall wskazują natomiast, że nie chodzi tu o jakiekolwiek mienie, ale o mienie, które pozostaje pod względem wartości w istotnej relacji do całości [...]