Abstrakt
W niniejszym artykule autor przedstawia wybrane zagadnienia1 związane z funkcjonowaniem jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Mało przejrzysta regulacja ustawowa tej materii budzi bowiem wiele pytań, na które trudno jest znaleźć precyzyjne odpowiedzi w Kodeksie spółek handlowych. W części ogólnej opracowania przedstawiona została geneza jednoosobowej spółki z o.o. oraz zagadnienia terminologiczne. W zagadnieniach szczegółowych zaprezentowano zaś uwagi dotyczące uchwał zgromadzenia wspólników jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz czynności prawnych pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością sensu largo a jej jedynym wspólnikiem.
Uwagi ogólne
1. Rys historyczny
Termin „jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” wydaje się, przynajmniej prima facie, zawierać wewnętrzną sprzeczność. Pod określeniem „spółka” kryje się bowiem umowny związek dwóch lub większej liczby osób (podmiotów) kooperujących ze sobą w zamiarze osiągnięcia określonego celu. Dlatego też nie sposób polemizować z tezą, że termin „spółka jednoosobowa”, w tym w szczególności „jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, może być uznany za pojęcie „contra naturam”2.
Mając na względzie powyższe nie dziwi więc wcale, że spółki jednoosobowe długo torowały sobie drogę w światowych porządkach prawnych. Ich dopuszczalność została usankcjonowana stosunkowo niedawno3. Ostatecznie zdecydowano się jednak na akceptację stanu, gdy wnoszony do spółki majątek wspólnika (akcjonariusza) uniezależnia się od pozostałej części tego majątku4, tj. na istnienie jednoosobowych spółek kapitałowych. Istnym kamieniem milowym była na tej płaszczyźnie dwunasta Dyrektywa Rady Wspólnot Europejskich z 21.12.1989 r. w zakresie prawa spółek, dotycząca jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością5.
Na gruncie prawa polskiego o dopuszczalności tworzenia jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przesądziła ustawa z 23.12.1988 r. o zmianie Kodeksu handlowego (Dz.U. Nr 41,
Pod rządami KH zakazane było, by jedynym wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością była (przez cały czas jej istnienia) inna jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (
2. Uwagi terminologiczne
„Spółka jednoosobowa” jest terminem legalnym. Zgodnie z
Spółka jednoosobowa sensu largo określana jest także jako spółka jednoosobowa „niewłaściwa”8, pozorna spółka jednoosobowa9 lub spółka jednoosobowa faktyczna10.
Jeżeli w przepisach powszechnie obowiązującego prawa (w tym m.in. w KSH) mowa jest o spółce jednoosobowej, należy przez to rozumieć wyłącznie spółkę jednoosobową sensu stricto (por.