Abstrakt
W dniu 15.1.2004 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, dokonana ustawą z 12.12.2003 r. (Dz.U. Nr 229, poz. 2276). Przedmiotem niniejszego artykułu jest przedstawienie zmian w obrębie unormowań spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Wprowadzenie
Kodeks spółek handlowych obowiązuje od 1.1.2001 r.1. Poprzednie zmiany Kodeksu dokonane przy okazji nowelizacji ustawy o rachunkowości2 i Kodeksu cywilnego3 miały charakter incydentalny. Uzasadniona jest jednak refleksja, że epoka trwałości i niezmienności kodeksów handlowych należy już do przeszłości, a liczne ich nowelizacje stają się trwałym, uzasadnionym koniecznością dostosowania prawa do zmieniających się warunków gospodarczych, elementem systemu prawnego4. Potrzeba zmian Kodeksu spółek handlowych była sygnalizowana w piśmiennictwie prawniczym5.
Ustawa z 12.12.2003 r. o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw6 obejmuje wszystkie sfery regulacji kodeksowej, jakkolwiek ciężar gatunkowy zmian jest różny. Nowelizacja nie odstępuje jednak od podstawowych założeń ustawy, nie wprowadza też odmiennych koncepcji co do pojmowania istoty spółek handlowych, niż te, którym daje wyraz Kodeks. Nie należy jej zatem kwalifikować jako reformy prawa spółek.
Przedmiotem opracowania jest przedstawienie zmian w obrębie unormowań spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nowelizacja w większym stopniu dotknęła spółki akcyjne niż spółki z o.o. Z uwagi jednak na powszechność występowania tej ostatniej, analiza zmian przepisów Tytułu III Działu I ma nie mniejsze znaczenie. Ich zakres nie jest jednolity. Niektóre poprawiły tylko redakcję unormowań, inne udoskonaliły instrumenty wpływające na funkcjonowanie spółki i wzbogaciły dotychczasowe regulacje, jeszcze inne wprowadziły nowe, nieznane poprzednio rozwiązania.
Zmiany przepisów o spółkach kapitałowych można pogrupować według różnych kryteriów. Jednym z nich jest podział na te, które dotknęły obu rodzajów spółek oraz te, dotyczące każdej z nich z osobna. Uwaga ta przesądza kierunek dalszych rozważań.
W pierwszej kolejności zostaną przedstawione nieliczne zmiany dokonane w części ogólnej Kodeksu (Tytuł I Dział I i III KSH), które obejmują oba rodzaje spółek kapitałowych oraz ich fazę organizacyjną, a następnie zmiany przepisów zawartych w części szczególnej (Tytuł III Dział I) Kodeksu. Wśród tych ostatnich występują zmiany dotyczące wyłącznie spółki z o.o., jak i te, które znajdują, w większym lub w mniejszym stopniu, swoje odbicie także na gruncie spółki akcyjnej.
Przepisy ogólne (dział I i III)
1. Stosunek dominacji wynikający z uczestnictwa w zarządzie spółki i spółdzielni zależnej członków zarządu lub rady nadzorczej spółki dominującej (art. 4 § 1 pkt 4 lit. d KSH)
Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 4 lit. d) KSH sprzed nowelizacji o stosunku dominacji decydowała przesłanka, zgodnie z którą "więcej niż połowa członków zarządu spółki kapitałowej jest jednocześnie członkami zarządu spółki zależnej albo spółdzielni zależnej".
Rozwiązanie to z oczywistych powodów nie [...]