Abstrakt
W dniu 15.1.2004 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, dokonana ustawą z 12.12.2003 r. (Dz.U. Nr 229, poz. 2276). Celem niniejszego opracowania jest zasygnalizowanie najważniejszych zmian i problemów nowelizacji.
Zmiany w spółce akcyjnej
Część zmian odnoszących się do spółki akcyjnej jest bardzo zbliżona do tych, jakie dokonane zostały w spółce z o.o. Dotyczy to w szczególności zagadnienia funkcjonowania spółek jednoosobowych, części zagadnień odnoszących się do spraw finansowych, w szczególności dotyczących zysków i zaliczek na poczet dywidendy.
W przypadku spółek jednoosobowych art. 303 został zmieniony w ten sposób, że - jak to uczyniono w art. 173 KSH - odstąpiono od dosyć surowych rygorów związanych z oświadczeniami woli składanymi przez akcjonariusza spółce i przyjęto, że forma prawna, wymagana przy dokonywaniu takich czynności zależy od rodzaju spraw, których dotyczą. Jeżeli są to czynności mieszczące się w ramach zwykłego zarządu spółki, oświadczenia akcjonariusza wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności, a w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki wymagają formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. W pierwszym przypadku wymóg może być "podwyższony", gdy ustawa stanowi inaczej, w drugim przypadku jest podobnie, gdy przepisy wymagają zachowania formy aktu notarialnego. Ze zmianą omawianej regulacji wiąże się przesunięcie do art. 379 KSH części dotychczasowego art. 303 (tj. § 3 i 4) i dodanie do art. 379 jako § 2. Reguluje on - podobnie jak art. 210 § 2 KSH - zagadnienie czynności prawnych między akcjonariuszem występującym jako członek zarządu a spółką. Czynności takie są dopuszczalne i mogą się odbywać "z samym sobą", ale wymagają one formy aktu notarialnego, a o każdorazowym dokonaniu tej czynności notariusz zawiadamia sąd rejestrowy przesyłając wypis aktu notarialnego.
Artykuł 304 KSH reguluje treść statutu. W brzmieniu tego przepisu w § 1 pkt 9 znajdowała się regulacja dotycząca ustalenia w statucie kosztów utworzenia spółki na dzień jej zawiązania. Regulacja ta była wadliwa przede wszystkim z tego względu [...]