Abstrakt
W opublikowanym w Nr 19 „Monitora Prawniczego” opracowaniu poświęconym nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego dokonanej mocą ustawy z 2.7.2004 r.1 zostały omówione najważniejsze zmiany w zakresie Części pierwszej Kodeksu - „Postępowanie rozpoznawcze”, zaś w Nr 20 MoP - Części drugiej - „Postępowanie zabezpieczające”. Przyszła obecnie kolej na przedstawienie zmian dokonanych w Części trzeciej - „Postępowanie egzekucyjne”. Tu, podobnie jak w Części pierwszej, dokonano ingerencji w poszczególne przepisy bądź jednostki systematyzacyjne. Z tego powodu omówienie zostanie podzielone na zagadnienia. W numerze 22 MoP zostały omówione zmiany dotyczące podstaw egzekucji, organów egzekucyjnych, gromadzenia materiału procesowego w postępowaniu egzekucyjnym oraz informowania osób trzecich o stanie postępowania egzekucyjnego, natomiast w niniejszym opracowaniu przedstawiono zagadnienia dotyczące zmian w zakresie środków zaskarżenia w postępowaniu egzekucyjnym, powództw przeciwegzekucyjnych, sposobów egzekucji, podziału sumy uzyskanej z egzekucji, egzekucji wydania nieruchomości, statku lub opróżnienia pomieszczenia.
Środki zaskarżenia w postępowaniu egzekucyjnym
W postępowaniu egzekucyjnym występują, podobnie jak w rozpoznawczym, środki zaskarżenia zwyczajne, szczególne i nadzwyczajne.
Do niedawna zwyczajnymi środkami zaskarżenia w tym postępowaniu były: zażalenie i kasacja, ta ostatnia wprowadzona w 1996 r. Kasacja przysługiwała na postanowienia sądu II instancji w trzech wypadkach, mianowicie: w przedmiocie przybicia udzielonego w wyniku licytacji nieruchomości, w przedmiocie przysądzenia własności nieruchomości nabytej w drodze licytacji oraz w przedmiocie planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji (dotychczasowy art. 7751).
ZmKPCU04 w zasadzie usunęła kasację z postępowania egzekucyjnego2 i pozostawiła jeden zwyczajny środek zaskarżenia - zażalenie, którego dopuszczalność została ograniczona. Zachowano zasadę, że zażalenie przysługuje na postanowienia sądu w wypadkach wskazanych w ustawie (art. 7674 § 1), z tym że skreślono niektóre z dotychczas przewidzianych wypadków. Chodzi, przykładowo, o postanowienia sądu w przedmiocie odjęcia dłużnikowi zarządu zajętą nieruchomością i ustanowienia innego zarządcy oraz o zmianie zarządcy bądź oddalającego wniosek o ustanowienie innego zarządcy, w przedmiocie odebrania dłużnikowi pomieszczeń, jeżeli ten przeszkadza zarządcy w wykonywaniu zarządu (uchylono art. 932), w przedmiocie wynagrodzenia oraz zwrotu wydatków zarządcy w egzekucji z nieruchomości (w art. 939 uchylono § 3), postanowienia o ustaleniu ceny nabycia nieruchomości w razie skorzystania przez gminę z prawa pierwokupu (uchylono art. 944), postanowienia sądu wydane wskutek wniesienia [...]