Monitor Prawniczy

nr 2/2004

Terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Krzysztof Staniek
Autor jest doktorantem w Katedrze Prawa Gospodarczego Prywatnego UJ i prawnikiem w firmie CAN-PACK S.A.
Abstrakt

Z dniem 1.1.2004 r. weszła w życie, uchwalona 12.6.2003 r.1, ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (dalej jako: TermZapłU), uchyliła ona ustawę z 6.9.2001 r. o terminach zapłaty w obrocie gospodarczym2. Wejście w życie TermZapłU spowoduje zmiany nie tylko w sferze uprawnień wierzyciela związanych z płatnością za towary i usługi, ale również wprowadzi istotną, z punktu widzenia przedsiębiorcy, zmianę w dochodzeniu należności, które mają swe źródło w transakcjach handlowych.

Zakres ustawy

Zasadniczym celem wprowadzenia TermZapłU jest ściślejsze dostosowanie regulacji, odnoszących się do terminów zapłaty i dochodzeniu roszczeń z transakcji handlowych, do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej, a w szczególności do wymogów Dyrektywy 2000/35/EC z 29.6.2000 r. w sprawie zwalczania opóźnień płatności w transakcjach handlowych3 (dalej jako: Dyrektywa).

Ustawa, w odróżnieniu od uprzednio obowiązującej ustawy o terminach zapłaty w obrocie gospodarczym, wprowadza definicję transakcji handlowej. Transakcją handlową, w rozumieniu TemZapłU, jest umowa, której przedmiotem jest odpłatne dostarczanie towaru lub odpłatne świadczenie usług, jeżeli strony tej umowy zawierają ją w związku z wykonywaną przez siebie działalnością gospodarczą lub zawodową. Uprzednio obowiązująca ustawa miała zastosowanie wyłącznie do transakcji, w których towary dostarcza lub świadczy usługi wyłącznie mały przedsiębiorca, w rozumieniu ustawy prawo działalności gospodarczej. Zakres podmiotowy ustawy o terminach zapłaty w obrocie gospodarczym był bardzo wąski w porównaniu z rozwiązaniami przyjętymi w Dyrektywie4. TermZapłU znacznie rozszerza katalog podmiotów - stron transakcji handlowej, bowiem [...]