Abstrakt
W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy dokonanej ustawą z 14.11.2003 r. o zmianie ustawy kodeks pracy oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 213, poz. 2081; dalej jako: ZmKPU) nowe brzmienie, poczynając od 1.1.2004 r., otrzymał Dział VI regulujący czas pracy. Zmiany przepisów tego działu zmierzały przede wszystkim do dostosowania przepisów o czasie pracy do wymogów wynikających z dyrektyw unijnych, głównie Dyrektywy Nr 93/104/EC z 23.11.1993 r. dotyczącej prawnych aspektów organizacji czasu pracy. W artykule omówiono definicję godzin nadliczbowych, zagadnienia dotyczące dopuszczalności pracy nadliczbowej, form jej zlecania, rekompensaty (w postaci dodatkowego wynagrodzenia lub czasu wolnego) przysługującej za taką pracę oraz kwestię ciężaru dowodu w sprawach pracowniczych dotyczących wynagrodzeń za pracę nadliczbową.
Definicja pracy w godzinach nadliczbowych
Stosownie do treści art. 151 § 1 KP pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasy pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.
Wprawdzie w obecnej kodeksowej regulacji czasu pracy brak jest przepisu stanowiącego odpowiednik dawnego art. 129 § 2 KP, który stwierdzał, że praca w granicach nieprzekraczających 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych, jednakże nie sposób podzielić wyrażonego w piśmiennictwie [...]