Abstrakt
Z dniem 1.1.2004 r. zaczęły obowiązywać ustawy: z 30.8.2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270; dalej jako: PostAdmU), z 25.7.2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1269), z 30.8.2002 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o ustroju sądów administracyjnych i ustawę - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1271). Zmieniły one istotnie dotychczasowy model sądownictwa administracyjnego, wprowadzając m.in.: dwie instancje sądów administracyjnych, odmienny system wnoszenia skargi do sądu administracyjnego, postępowanie mediacyjne i uproszczone1.
Najszersza rola w zmienionym systemie sądownictwa administracyjnego została przyznana wojewódzkim sądom administracyjnym. Wynika to nie tylko z faktu, iż PostAdmU ustanowiło domniemanie właściwości sądów wojewódzkich, ale także z tego, iż poszerzony został zakres spraw, podlegających w pierwszej instancji rozpoznaniu właśnie przez wojewódzkie sądy administracyjne. Chodzi tu w szczególności o rozszerzenie zakresu przedmiotowego i podmiotowego prawa do skargi na akty lub czynności organów administracji publicznej, jak również o rozszerzenie zakresu skargi na bezczynność tychże organów.
Z tego względu większego znaczenia nabrało zagadnienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego, jej przesłanek materialnych i formalnych. Co istotne, nowa regulacja sądownictwa administracyjnego, co do zasady, zerwała z dotychczasowym uzupełniającym stosowaniem do postępowania przed sądami administracyjnymi przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, toteż możliwość odpowiedniego stosowania przepisów KPC, przy rozstrzyganiu wątpliwości natury praktycznej, została istotnie ograniczona. Tymczasem stosowanie nowych przepisów z pewnością wywołuje i będzie wywoływać liczne wątpliwości praktyczne, stąd też każda wskazówka praktyczna, choćby w postaci wzoru skargi, może okazać się pomocna.