Monitor Prawniczy

nr 18/2004

Czynności syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy w postępowaniu upadłościowym - cz. II

Dorota Zienkiewicz
Autorka jest pracownikiem naukowym, sędzią sądu gospodarczego upadłościowego.
Arkadiusz Świderek
Autor jest radcą prawnym.
Abstrakt

Obowiązująca od 1.10.2003 r. ustawa - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. Nr 60, poz. 535 ze zm.)1 obejmuje swym zakresem regulacji szereg różnych postępowań. W niniejszym opracowaniu Autorzy szczegółowo omawiają problematykę postępowania upadłościowego, w którym powołany może być syndyk, nadzorca sądowy bądź zarządca. Część I opracowania przedstawiała czynności syndyka w postępowaniu upadłościowym w celu likwidacji majątku dłużnika, natomiast część II przedstawia czynności nadzorcy sądowego i zarządcy w postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu.

WYKAZ OBLIGATORYJNYCH CZYNNOŚCI NADZORCY SĄDOWEGO W POSTĘPOWANIU UPADŁOŚCIOWYM Z MOŻLIWOŚCIĄ ZAWARCIA UKŁADU

Rodzaj czynności

Termin

1. Podjęcie czynności nadzorczych przez nadzorcę sądowego (art. 180 ust. 1). W ramach prowadzonego nadzoru nadzorca sądowy może w każdym czasie kontrolować czynności upadłego, a także przedsiębiorstwo upadłego. Może też sprawdzić, czy mienie upadłego, które nie jest częścią przedsiębiorstwa, jest dostatecznie zabezpieczone przed zniszczeniem.

od momentu ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu do czasu prawomocnego zatwierdzenia układu albo do czasu zakończenia postępowania w inny sposób (art. 181)