Abstrakt
Celem niniejszej analizy jest przedstawienie zalet i wad obecnej regulacji zastawu rejestrowego zabezpieczającego wierzytelności z dłużnych papierów wartościowych. Z opracowania wynikają także pewne propozycje de lege ferenda co do regulacji zastawu rejestrowego zabezpieczającego wierzytelności z tytułu dłużnych papierów wartościowych. Ponadto, na marginesie analizy regulacji w przedmiocie zastawu rejestrowego zabezpieczającego wierzytelności z dłużnych papierów wartościowych, Autor poczynił także pewne uwagi co do wybranych aspektów zasad akcesoryjności i specyfikacji zabezpieczeń.
Uwagi ogólne
Analizowana problematyka związana jest funkcjonalnie z emitowaniem obligacji lub innych dłużnych papierów wartościowych. Zabezpieczenie wierzytelności z tytułu dłużnych papierów wartościowych ma istotny sens gospodarczy. Operacja taka z reguły zwiększa wiarygodność samej emisji i może umożliwić „zamknięcie” emisji dłużnych papierów wartościowych emitentów o słabej kondycji finansowej lub też obniżyć koszty pozyskania środków finansowych przez podmioty o stabilnej kondycji finansowej. Ponadto, kryterium zabezpieczenia wierzytelności z tytułu dłużnych papierów wartościowych, pomimo jego zniesienia przez ustawodawcę, nadal stanowi istotną podstawę dla dokonywania rynkowego podziału dłużnych papierów wartościowych na instrumenty zabezpieczone i instrumenty niezabezpieczone.
Zastaw rejestrowy został unormowany w ustawie z 6.12.1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U. Nr 149, poz. 703 ze zm.; dalej jako: ZastRejU)1. Z kolei specyficzna regulacja odnosząca się do zabezpieczania wierzytelności z tytułu dłużnych papierów wartościowych, została wprowadzona do ZastRejU na mocy ustawy z 29.6.2000 r. o zmianie ustawy o obligacjach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 60, poz. 702; dalej jako: ZmObligU)2. Do daty wejścia w życie ZmObligU, ZastRejU nie zawierała specyficznych regulacji w przedmiocie zastawu rejestrowego zabezpieczającego wierzytelności z tytułu dłużnych papierów wartościowych. W tamtym czasie zastaw taki mógł funkcjonować jedynie na zasadach ogólnych wskazanych w ZastRejU. Aplikacja tych zasad mogła być jednak problematyczna w związku ze specyfiką wierzytelności z tytułu dłużnych papierów wartościowych3. Zasadnicze problemy dotyczące funkcjonowania zastawu rejestrowego zabezpieczającego wierzytelności z tytułu dłużnych papierów wartościowych były wówczas następujące:
- po pierwsze, problemem była bariera tzw. limitowanej zdolności zastawniczej wprowadzona na mocy art. 1 ust. 1 ZastRejU. Nie było możliwości ustanawiania zastawu rejestrowego dla zabezpieczenia wierzytelności uprawnionych z tytułu dłużnych papierów wartościowych, którzy nie byli wskazani w art. 1 ust. 1 ZastRejU; dotyczyło to np. rezydentów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w Polsce, nierezydentów innych niż banki nieprowadzące działalności gospodarczej w Polsce.
- po drugie, nie wiadomo było jak dokonać oznaczenia uprawnionych z emitowanych w serii dłużnych papierów wartościowych na potrzeby wpisu do rejestru zastawów. Z tym wiązała się także regulacja art. 40 ust. 1 pkt 2 ZastRejU, która wskazuje, że wpis zastawu rejestrowego do rejestru zastawów obejmuje m.in. dane osobowe zastawnika (w tym przypadku obligatariusza). Jak można było to jednak wykonać w odniesieniu do wszystkich wypadków emisji obligacji. Zdarza się wszak, że „obligatariat” jest bardzo liczny, np. w przypadku emisji publicznych. W takim wypadku nie wydaje się by ze względów technicznych uzasadnione było wymaganie wpisywania danych np. kilku tysięcy obligatariuszy.
- po trzecie, problematycznie mogłoby wyglądać przenoszenie zastawu rejestrowego w obrocie wtórnym. Zgodnie bowiem z ogólną regułą art. 17 ust. 1 zd. 2 ZastRejU przeniesienie zastawu rejestrowego jest skuteczne od daty wpisu nabywcy do rejestru zastawów4. Nie było zatem możliwości przeniesienia zastawu rejestrowego (czy precyzyjniej, części ułamkowej takiego prawa) bez każdoczesnego dokonywania wpisu nowego podmiotu uprawnionego z dłużnych papierów wartościowych. Last but not least, nie było jasne w jaki sposób w praktyce zawrzeć umowę zastawniczą pomiędzy zastawcą a obligatariuszami, np. w jaki sposób oznaczyć obligatariuszy jako zastawników.
Wydaje się, że ustawodawca miał przez chwilę wrażenie, że z przyjęciem ZmObligU ZastRejU stanie się dostosowana do potrzeb obrotu. Zgodnie z zamiarem ustawodawcy, zastaw rejestrowy miał stać się efektywnym zabezpieczeniem wierzytelności z dłużnych papierów wartościowych. Tak się jednak nie stało, co wynikło w konfrontacji tej regulacji z praktyką gospodarczą.
Rodzaje dłużnych papierów wartościowych, z których wierzytelności mogą być zabezpieczane zastawem rejestrowym
Zasadniczy i pierwotny problem - jaki napotka podmiot chcący skorzystać z zastawu rejestrowego jako zabezpieczenia dla dłużnych papierów wartościowych, które zamierza wystawić - to kwestia czy wierzytelności inkorporowane w tych instrumentach mogą [...]