Abstrakt
Obowiązująca od 1.10.2003 r. ustawa - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. Nr 60, poz. 535 ze zm.)1 obejmuje swym zakresem regulacji szereg różnych postępowań. W niniejszym artykule Autorzy szczegółowo omawiają problematykę szczególności postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości, w którym powołany może być tymczasowy nadzorca sądowy bądź zarządca przymusowy. Część I opracowania przedstawia czynności syndyka w postępowaniu upadłościowym w celu likwidacji majątku dłużnika.
Powołanie nadzorcy sądowego i zarządcy tymczasowego
Powołanie tymczasowego nadzorcy sądowego następuje w celu zabezpieczenia majątku dłużnika w fazie postępowania przed ogłoszeniem upadłości, a więc w okresie, gdy dłużnika nie dotykają ograniczenia w sprawowaniu zarządu majątkiem wynikające z ogłoszenia upadłości. Powołanie tymczasowego nadzorcy sądowego jest w zasadzie obligatoryjne, w przypadku, gdy wniosek o ogłoszenie upadłości złożył dłużnik. Zaś w przypadku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przez wierzyciela powołanie tymczasowego nadzorcy sądowego jest zawsze fakultatywne albowiem sąd może uzależnić dokonanie zabezpieczenia od uprawdopodobnienia przez wierzyciela, że istnieją podstawy do ogłoszenia upadłości. Takie uregulowanie podyktowane jest tym, że wierzyciel wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika może złożyć w złej wierze.
Od powołania obligatoryjnego tymczasowego nadzorcy sądowego w przypadku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przez dłużnika sąd może odstąpić, jeżeli [...]