Monitor Prawniczy

nr 15/2004

Roszczenia z tytułu naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy

Jarosław R. Antoniuk
Autor jest asystentem w Zakładzie Prawa, Administracji i Polityki Społecznej Katedry Podstaw Zarządzania i Marketingu Wydziału Organizacji i Zarządzania PŚl. w Gliwicach, doktorantem w Katedrze Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego WPiA Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, aplikantem sądowym SO w Katowicach.
Abstrakt

Ustawa z 30.6.2000 r. - prawo własności przemysłowej (dalej jako: WłasnośćPrzemU)1, która zastąpiła w odniesieniu do znaków towarowych dotychczas obowiązującą ustawę z 31.1.1985 r. o znakach towarowych (dalej jako: ZnTowU)2 wprowadziła zmiany w dotychczasowym katalogu roszczeń przysługujących uprawnionemu do zarejestrowanego lub powszechnie znanego znaku towarowego w przypadku naruszenia jego prawa. Autor w niniejszym artykule przedstawia system roszczeń przysługujących uprawnionemu z prawa ochronnego na znak towarowy.

Uwagi wstępne

W oparciu o art. 285 WłasnośćPrzemU uprawnionemu z prawa ochronnego na znak towarowy przysługuje tzw. roszczenie prewencyjne o zaprzestanie działań grożących naruszeniem prawa. Sąd rozstrzygając o naruszeniu prawa ochronnego na znak towarowy może, w myśl art. 286 WłasnośćPrzemU, orzec na wniosek uprawnionego o dalszym rozporządzeniu bezprawnie wytworzonymi lub oznaczonymi wytworami oraz środkami użytymi do ich wytworzenia lub oznaczenia. Z kolei art. 296 ust. 1 zd. 1 WłasnośćPrzemU jest podstawą roszczeń o zaniechanie naruszenia, usunięcie jego skutków, wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści oraz naprawienia szkody na zasadach ogólnych, zaś w oparciu o art. 296 ust. 1 zd. 2 w zw. z art. 287 ust. 2 WłasnośćPrzemU uprawnionemu z prawa ochronnego na znak towarowy przysługuje roszczenie o ogłoszenie w prasie stosownego oświadczenia oraz, jeśli naruszenie jest zawinione, zapłatę odpowiedniej kwoty pieniężnej na rzecz jednej z organizacji społecznych, do których zakresu działania należą sprawy popierania własności przemysłowej. Natomiast na mocy art. 301 WłasnośćPrzemU korzystający ze znaku powszechnie znanego może jedynie żądać zaprzestania używania znaku identycznego lub podobnego tj. zaniechania naruszeń.

Niematerialny charakter znaku towarowego przesądza o systemie roszczeń przysługujących uprawnionemu z prawa ochronnego na ten znak. Roszczenia powyższe mają charakter niemajątkowy i majątkowy realizując także różnorodne funkcje.

Roszczenie prewencyjne

Uprawnionemu z prawa ochronnego na znak towarowy przysługuje roszczenie o zaprzestanie działań grożących naruszeniem prawa zwane roszczeniem prewencyjnym (art. 285 WłasnośćPrzemU). Jego celem jest zabezpieczenie uprawnionego przed naruszeniem jego prawa oraz szkodą mogącą z tego naruszenia ewentualnie wyniknąć. Treścią tego roszczenia jest [...]