Abstrakt
W dniu 15.1.2004 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, dokonana ustawą z 12.12.2003 r. (Dz.U. Nr 229, poz. 2276). Przedmiotem niniejszego artykułu jest przedstawienie zmian w obrębie unormowań spółki akcyjnej.
Wprowadzenie
Uchwalony w dniu 15.9.2000 r. Kodeks spółek handlowych1 wszedł w życie 1.1.2001 r. po stosunkowo krótkim okresie vacatio legis. Zawarta w nim regulacja prawa spółek, chociaż niejednokrotnie nawiązująca do rozwiązań poprzednio obowiązującego Kodeksu handlowego z 1934 r., wprowadziła do polskiego systemu prawnego szereg nowych, nieznanych wcześniej instytucji, a także znacząco zmodyfikowała instytucje znane Kodeksowi handlowemu.
Po trzech latach obowiązywania KSH stwierdzić można, że większość jego uregulowań sprawdziła się w praktyce gospodarczej. Ukazała się też znacząca liczba publikacji, poświęconych czy to całości regulacji kodeksowej (liczne komentarze, opracowania podręcznikowe), czy to poszczególnym typom spółek, czy to wreszcie wybranym zagadnieniom szczegółowym. Tym niemniej dyskusja nad szeregiem nowych uregulowań właściwie dopiero się rozpoczyna. Spodziewać się też należy, że wobec zmieniających się warunków gospodarczych pojawi się potrzeba wniesienia do regulacji kodeksowej istotnych zmian, jeśli okaże się, iż niektóre instytucje będą zbyt uciążliwe dla przedsiębiorców, albo też - przeciwnie, nadmierny liberalizm KSH wymusi ustanowienie niezbędnych instrumentów ochrony uczestników obrotu prawnego z udziałem spółek. Podjęcie decyzji co do takich zmian wymaga jednak oceny funkcjonowania KSH w dłuższym okresie czasu, także przy uwzględnieniu doświadczeń orzecznictwa.
W praktyce obrotu, a także w wypowiedziach doktryny sygnalizowano wszakże potrzebę szybkiego dokonania zmian niektórych uregulowań KSH, m.in. ze względu na nadmierną ich uciążliwość czy też niedostatecznie jasne unormowanie2. Tym potrzebom, przynajmniej po części, wychodzi naprzeciw nowelizacja wniesiona ustawą z 12.12.2003 r. o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych i niektórych innych ustaw3.
Zmiany zawarte w noweli miały na celu4:
- dostosowanie przepisów KSH do uregulowań prawa europejskiego, w takim zakresie w jakim niewystarczająco uwzględniono prawo wspólnotowe5,
- uwzględnienie zmian [...]