Monitor Prawniczy

nr 12/2004

Nowe Prawo zamówień publicznych. Cz. II.

Jerzy Pieróg
Abstrakt

Obowiązująca od 2 marca br. ustawa z 29.1.2004 r. - Prawo zamówień publicznych1 reguluje najważniejsze zasady i procedury dotyczące szeroko rozumianego wydatkowania środków publicznych. Do jej treści włączono m.in. regulacje zawarte dotychczas w rozporządzeniach wykonawczych, a dotyczące: zabezpieczenia należytego wykonania umowy, prowadzenia postępowań na zasadach szczególnych, konkursu na twórcze prace projektowe, komisji przetargowej oraz regulaminu postępowania przy rozpatrywaniu odwołań w sprawach o udzielanie zamówień publicznych. Autor w drugiej części opracowania przedstawia tryby udzielania zamówień publicznych oraz szczególne uregulowania zawarte w PrZamPubl dotyczące konkursu, koncesji na roboty budowlane i zamówień sektorowych.

Tryby udzielania zamówień publicznych

Zamawiający może udzielać zamówień publicznych w trybach określonych w Rozdziale trzecim Działu II PrZamPubl. Uregulowano tam zasady postępowania zamawiającego w trybach przetargu nieograniczonego, ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem, negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki, zapytania o cenę i aukcji elektronicznej.

W stosunku do katalogu trybów zapisanych w poprzednim stanie prawnym zaszły znaczące zmiany. Przede wszystkim usunięto przesłanki warunkujące zastosowanie przetargu ograniczonego, który stał się - obok przetargu nieograniczonego - trybem podstawowym. Zlikwidowano tryb przetargu dwustopniowego oraz tryb negocjacji z zachowaniem konkurencji. W ich miejsce wprowadzono [...]