Monitor Prawniczy

nr 11/2004

Sposób reprezentacji w spółce z o.o. na tle art. 204 § 2 KSH, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczeń przedmiotowych i ich wpisu do rejestru

Łukasz Zamojski
Autor jest referendarzem sądowym w Wydziale Krajowego Rejestru Sądowego w Gliwicach, aplikantem sądowym w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, doktorantem w Katedrze Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Śląskiego. Autor pragnie podziękować orzekającym w Wydziale KRS w Gliwicach za cenne uwagi przy pracy nad artykułem.
Abstrakt

W niniejszej publikacji Autor przybliża problematykę reprezentacji spółki poprzez analizę rozwiązań dotyczących sposobu reprezentacji przyjętych w Kodeksie spółek handlowych. Ponadto w opracowaniu została także poruszona kwestia ograniczeń sposobu reprezentacji i jej wpisu do rejestru sądowego.

Definicja i ogólna klasyfikacja reprezentacji spółki

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako osoba prawna, na zasadzie art. 38 Kodeksu cywilnego działa poprzez swoje organy. Jest to jedna z charakterystycznych dla osoby prawnej cech, odróżniająca ją od innych podmiotów (osób1) występujących w obrocie. Ustawodawca nie zdecydował się na wyraźne, ustawowe zdefiniowanie pojęcia reprezentacji. Ogólnie przyjmuje się, że reprezentacja spółki polega na przyjmowaniu i składaniu oświadczeń za spółkę2 w stosunkach zewnętrznych - tzn. w czynnościach z innymi podmiotami.

Najbardziej podstawowy podział pokrótce zdefiniowanego wyżej pojęcia można przeprowadzić wyróżniając reprezentację bierną i czynną. W stosunku do reprezentacji biernej polegającej na przyjmowaniu oświadczeń woli i innych aktów skierowanych do spółki panuje zgodność, że [...]