Monitor Prawniczy

nr 1/2004

Przedsiębiorstwo w świetle zmian Kodeksu cywilnego

Jacek Widło
Autor jest adiunktem w Katedrze Podstaw Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, sędzią Sądu Rejonowego.
Abstrakt

Ustawą z 14.2.2003 r., o zmianie ustawy - kodeks cywilny1 dokonano głębokich zmian w Części ogólnej - Księdze pierwszej Kodeksu cywilnego. Zmiany dotyczą m.in. wprowadzenia do Księgi pierwszej Kodeksu cywilnego pojęcia konsumenta (art. 221 KC), wprowadzenia trzeciej kategorii podmiotów prawa cywilnego - tzw. niepełnych (rzekomych) osób prawnych (art. 331 KC), pojęcia przedsiębiorcy i sposobów oznaczania przedsiębiorców w obrocie, (art. 431 i n. KC), nowych zasad zawierania umów w obrocie profesjonalnym, wprowadzają także instytucję prokury do Kodeksu cywilnego (art. 1091 i n. KC), wreszcie nowego zdefiniowania pojęcia przedsiębiorstwa w znaczeniu przedmiotowym - art. 551 KC. Autor w niniejszym artykule analizuje pojęcia przedsiębiorstwa, jego składników oraz oznaczeń.

Pojęcie przedsiębiorstwa

Artykuł 551 KC po nowelizacji brzmi:

„Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5) koncesje, licencje i zezwolenia;

6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8) tajemnice przedsiębiorstwa;

9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej”.

Zacytowany przepis, w stosunku do swojego poprzednika, zawiera nową redakcję części wstępnej, usuwając swoiste powtórzenie (przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa)2, zawiera też zmiany jakościowe.

Obecne brzmienie przepisu akcentuje charakter przedsiębiorstwa jako samoistnego dobra prawnego, które zgodnie z art. 551 KC jest także przedmiotem samodzielnego obrotu.

Nowa redakcja porządkuje opis składników, przykładowo wchodzących w skład przedsiębiorstwa, akcentując, że w skład przedsiębiorstwa wchodzą prawa podmiotowe do tych składników. Na plan pierwszy wysuwa oznaczenia przedsiębiorstwa, przy czym nowa regulacja wyraźnie eliminuje z nich firmę, która de lege lata jest oznaczeniem wyłącznie podmiotu - przedsiębiorcy (art. 432 § 1 KC). Dalej wymienia prawa bezwzględne na ruchomości i nieruchomości, prawa względne dotyczące rzeczy, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne. Nowe brzmienie przepisu nie obejmuje [...]