Monitor Prawniczy

nr 9/2003

Autonomia woli w kształtowaniu firmy spółek kapitałowych

Katarzyna Kopczewska
Autorka jest prawnikiem w Departamencie Prawnym Ministerstwa Skarbu Państwa.
Radosław L. Kwaśnicki
Autor jest aplikantem radcowskim w OIRP w Warszawie, doktorantem w Europejskim Kolegium Doktorskim „Transformacja systemowa i ujednolicania prawa w łączącej się Europie” na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor dziękuje międzynarodowej kancelarii orawnej GLEISS LUTZ (biuro w Warszawie) za pomoc przy powstaniu artykułu.
Abstrakt

Analiza zakresu autonomii woli w kształtowaniu firmy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej pozwala na próbę stworzenia na nowo1 katalogu zasad przydatnych podczas tworzenia “nazw”2 tych spółek. Znajomość wniosków wynikających z tego badania pozwoli zmniejszyć ryzyko odmowy wpisania spółki w organizacji do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym z powodu “niedopuszczalności firmy”3 lub zmiany aktu korporacyjnego spółki kapitałowej4 w tym zakresie.

Uwagi prezentowane na łamach niniejszej publikacji uwzględniają regulacje uchwalonej niedawno przez Sejm ustawy z 14.2.2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw5 (dalej jako: ZmKCU), która w istotnym zakresie zmienia zasady polskiego prawa firmowego.

Charakter prawny i znaczenie firmy spółek kapitałowych

Nowa regulacja prawna firmy spółek kapitałowych została zawarta w przepisach znowelizowanego Kodeksu cywilnego oraz w przepisach Kodeksu spółek handlowych. Przepisy dotyczącefirmy przedsiębiorcy (w tym właśnie spółek kapitałowych) zostaną bowiem wprowadzone do KC po wejściu w życie ustawy z 14.2.2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z art. 9 w zw. z art. 10 ZmKCU in principio art. 26-36 KH, które z mocy art. 632 KSH regulują obecnie problematykę firmy spółek kapitałowych zostaną uchylone z dniem wejścia w życie nowych regulacji, tj. po upływie 6 miesięcy od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP, czyli 25.9.2003 r.).

Nie można w tym miejscu nie wspomnieć, iż nowa regulacja oznaczenia przedsiębiorców co do swojej konstrukcji zasadniczo odbiega od dotychczas obowiązującej. Na gruncie ostatniej nowelizacji KC uprawnienie do działania w obrocie pod własną firmą, które w dniu dzisiejszym przysługuje wyłącznie kupcowi rejestrowemu, zostało rozszerzone na wszystkich przedsiębiorców (włącznie z osobami fizycznymi, które prowadzą działalność gospodarczą). Jednocześnie treść firmy spółki handlowej została określona w przepisach ramowych, zawartych w KC oraz w przepisach szczegółowych KSH.