Abstrakt
W poprzednim numerze MoP opublikowaliśmy pierwszą część artykułu dr. Jana Turka, dotyczącego procesowych uchybień dowodowych sądu. W drugiej części opracowania omówiona zostanie problematyka usuwania skutków uchybień dowodowych sądu. I tak w pierwszej kolejności Autor poruszył - istotne w tym przypadku - zagadnienie powtórzenia i uzupełnienia czynności dowodowej. Następnie omówiona została kwestia odwołania czynności procesowych, a także zaskarżenia orzeczenia stanowczego w sprawie. Ponadto, w końcowej części opracowania podjęta została problematyka nieważności postępowania i (lub) orzeczenia.
Usunięcie skutków uchybień dowodowych sądu
Czynności dowodowe sądu nie zawsze czynią zadość tym wymogom, jakie stawia im prawo. Obok, w większości, prawidłowych czynności można spotkać się w procesie z wypaczeniem poszczególnych czynności dowodowych. Czynność dowodowa niespełniająca w pełni wymagań przepisanych przez prawo może nie wywoływać żadnych ujemnych skutków procesowych, ale może wywoływać inne skutki niż ta sama czynność prawidłowo dokonana, a przede wszystkim niekorzystne dla strony, która inicjowała jej dokonanie. Wypaczenie czynności dowodowej pociąga za sobą stratę ekonomiczną, a także podważa zaufanie do sądu orzekającego i dlatego należy dążyć do tego, aby czynności dowodowe sądu dokonane choćby w sposób nieprawidłowy nie szły na marne, lecz by mogły ulec odpowiedniej sanacji dla równorzędnego traktowania ich z czynnościami dowodowymi prawidłowo dokonanymi1.
Stwierdzenie istnienia uchybień dowodowych sądu niezależnie od ich wpływu na wynik rozpoznawanej sprawy powinno stanowić podstawę do podjęcia przez sąd orzekający dopuszczalnych prawem czynności, w celu ich wyeliminowania z danej sprawy. Sąd ten powinien zachować się w ten sposób, jeżeli powziął wiadomość o zaistnieniu uchybień dowodowych z urzędu w związku z tokiem rozpoznania sprawy, czy też w wyniku zwrócenia uwagi w trybie nadzoru sądowego, a przede wszystkim w wyniku stosownej inicjatywy procesowej stron. Strony i uczestnicy postępowania są uprawnione, a nawet zobowiązane, ze względu na interes społeczny, zwracać uwagę sądowi orzekającemu na zaszłe wszelkiego rodzaju uchybienia procesowe, celem umożliwienia ich usunięcia2. Zwrócenie uwagi na zaistniałe uchybienia dowodowe sądu powinno nastąpić bez nieuzasadnionej zwłoki, chociażby z uwagi na treść art. 162 KPC.
1. Powtórzenie czynności dowodowej
Naturalnym sposobem usunięcia skutków wynikających z uchybień dowodowych jest powtórzenie czynności dowodowej dotkniętej tym uchybieniem. Nie zawsze jednak będzie to możliwe, gdyż cały szereg tych czynności musi być dokonany w oznaczonym terminie i miejscu.
W zasadzie możliwe jest powtórzenie bądź uzupełnienie czynności dowodowych związanych z dopuszczeniem dowodu bądź przeprowadzeniem dowodu w ramach postępowania przed sądem orzekającym do czasu zamknięcia rozprawy (art. 224 § 1 zd. 1 KPC). Zamknięcie rozprawy kończy w zasadzie fazę rozpoznawczą postępowania przed wydaniem merytorycznego rozstrzygnięcia i następuje wtedy, gdy sprawa - po przeprowadzeniu postępowania dowodowego - została już dostatecznie wyjaśniona3. Zamknięcie rozprawy ogłasza przewodniczący, ale ocena czy sprawa jest już dostatecznie wyjaśniona, należy do sądu orzekającego. Ocena ta powinna być dokonana z uwzględnieniem zasad procesowych4, a przede wszystkim pełnej możliwości korzystania przez strony z ich uprawnień procesowych przy przedstawianiu okoliczności sprawy5. Sąd, zamykając rozprawę, może jeszcze wydać postanowienie o przeprowadzeniu dowodu przez wyznaczonego sędziego lub przez sąd wezwany albo gdy [...]