Abstrakt
Działając w celu dostosowania przepisów prawa polskiego do norm obowiązujących na obszarze Unii Europejskiej oraz objęcia kompleksową ochroną konsumentów, w dniu 27.7.2002 r. Sejm uchwalił ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego1. Przepisy SpKonsU - zgodnie z art. 1 SpKonsU - znajdują zastosowanie do dokonywanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaży rzeczy ruchomej osobie fizycznej, która nabywa tę rzecz w celu niezwiązanym z działalnością zawodową lub gospodarczą.
Uwagi wstępne
W rozumieniu przepisów SpKonsU rzecz ruchoma jest tzw. „towarem konsumpcyjnym”. Spod rządów SpKonsU wyłączona została sprzedaż energii elektrycznej, gazu i wody, z zastrzeżeniem jednak przypadków, gdy towary te sprzedawane są w ograniczonej ilości lub w określonej objętości. Nie znajduje ona również zastosowania do przypadków sprzedaży egzekucyjnej oraz dokonywanej w postępowaniu sądowym, zwłaszcza zaś w toku postępowania upadłościowego.
Przepisy SpKonsU można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza z nich stanowi uzupełnienie przepisów części ogólnej KC w celu zapewnienia konsumentowi prawa do wyczerpującej informacji o nabywanym towarze oraz ochrony jego praw poprzez wprowadzenie dodatkowego obowiązku pisemnego potwierdzania zawarcia umowy sprzedaży. Druga grupa przepisów [...]