Monitor Prawniczy

nr 3/2003

Prawo do urlopu wychowawczego a dopuszczalność rozwiązania stosunku pracy

Wiktor Cajsel
Autor jest radcą prawnym w „Turczynowicz Cajsel & Partnerzy, Adwokaci i Radcowie Prawni” w Toruniu i Bydgoszczy oraz doktorantem WPiA UMK w Toruniu.
Abstrakt

W praktyce spotyka się problemy związane z kwestią kształtu ochrony trwałości stosunku pracy pracownicy, zwracającej się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego. Powstają one w związku z tym, iż pracodawcy po otrzymaniu wniosku urlopowego wręczają pracownicy wypowiedzenie umowy o pracę. Na tym tle rodzą się liczne wątpliwości związane z dopuszczalnością takiego zachowania pracodawców oraz ewentualnym kształtem uprawnienia urlopowego pracownicy w takiej sytuacji. Jak zatem należałoby rozstrzygać powyższe kwestie?

Warunki nabycia prawa do urlopu wychowawczego

Niniejszą analizę należy rozpocząć od rozstrzygnięcia kwestii związanej z pytaniem: Jakie warunki musi spełnić pracownica aby mogła ubiegać się o udzielenie jej urlopu wychowawczego? Odpowiedź na to pytanie przynosi dyspozycja § 1 i 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z 28.5.1996 r. w sprawie urlopów i zasiłków wychowawczych1. Zgodnie z ich treścią, pracownica zatrudniona co najmniej 6 miesięcy może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4 lat życia. Do powyższego sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia, wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia. Powyższy urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w czterech częściach. Pracownica posiadająca powyższy okres zatrudnienia, bez względu na to, czy korzystała z takiego urlopu, może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 lat życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia, w szczególności przewlekłej choroby, kalectwa lub opóźnienia w rozwoju umysłowym, wymaga ono osobistej opieki pracownicy. W takim przypadku warunkiem udzielenia pracownicy urlopu wychowawczego jest [...].