Monitor Prawniczy

nr 24/2003

Zasada koncentracji materiału procesowego w postępowaniu uproszczonym

Jerzy Akińcza
Autor jest doktorantem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Abstrakt

Ustawą z 24.5.2000 r. o zmianie ustawy - kodeks postępowania cywilnego, ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz ustawy o komornikach sądowych i egzekucji1 ustawodawca wprowadził do KPC nowy rodzaj postępowania - postępowanie uproszczone, treścią którego, zgodnie z założeniem ustawodawcy, miało być uproszczenie procedury, a co za tym idzie usprawnienie prac sądów powszechnych, co tez jest odwiecznym postulatem idealnie określanego wymiaru sprawiedliwości.

Uwagi wprowadzające

Zgodnie z przyjętym powszechnie poglądem postępowanie cywilne opiera się na pewnych ogólnych zasadach określanych w teorii prawa jako zasady postępowania cywilnego, będących wyróżnikami prawidłowego działania procedury cywilnej. Wśród wyróżnionych doktrynalnie zasad procedury cywilnej poczesne miejsce zajmuje zasada koncentracji materiału procesowego, która w swej istocie w istniejących systemach prawa cywilnego definiowana jest w formach:

- prekluzji w przytaczaniu faktów i dowodów oraz

- dyskrecjonalnej władzy sędziego2.

Przedstawiona stratyfikacja nie zmienia w niczym faktu, iż w swym całokształcie zasada skupienia materiału procesowego jest emanacją [...]