Monitor Prawniczy

nr 24/2003

Polskie kwity depozytowe (tzw. PDR-y). Zagadnienia wybrane

Radosław R. Zdzieborski
Autor jest radcą prawnym w kancelarii prawniczej Salans i doktorantem w INP PAN.
Abstrakt

Niniejszy artykuł ma na celu omówienie podstawowych zagadnień prawnych związanych z polskimi kwitami depozytowymi. W szczególności zostaną tutaj przeanalizowane takie zagadnienia jak: pojęcie kwitu depozytowego w ogólności, kwalifikacje podmiotowe do emisji kwitów depozytowych, pojęcie polskiego kwitu depozytowego i jego wewnętrzne zróżnicowanie, prawo właściwe dla polskich kwitów depozytowych, zagadnienie „związku” PDR-ów z bazowymi papierami wartościowymi, a także sytuacja uprawnionego z PDR-ów w stosunku do bazowych papierów wartościowych. Ze względu na dużą wagę dla niniejszej analizy zostanie tutaj zbadana ogólnie także definicja ustawowa zagranicznych kwitów depozytowych.

Zagadnienia wstępne

1. Znaczenie gospodarcze PDR-ów

Problematyka kwitów depozytowych jest niezwykle złożona. Dotychczas w piśmiennictwie polskim zajmowano się w zasadzie jedynie kwitami depozytowymi emitowanymi pod obcym prawem w związku z akcjami polskich spółek, a następnie wprowadzanymi do obrotu na zagranicznych publicznych rynkach kapitałowych (tzw. zagraniczne kwity depozytowe)1. Sytuacja taka spowodowana była tym, iż zasadniczo najbardziej efektywnym źródłem pozyskiwania kapitału dla największych polskich przedsiębiorców były rozwinięte zagraniczne rynki kapitałowe. Jeżeli chodzi o kapitał udziałowy to pozyskiwany on był w drodze emisji lub akcji bądź zagranicznych kwitów depozytowych.

Tymczasem, pod koniec lat 90. XX w., powstało rynkowe zapotrzebowanie na regulację prawną odwrotnej transakcji gospodarczej2. Chodzi mianowicie, o pozyskiwanie [...]