Abstrakt
Ustawa z 28.7.1990 r. - o zmianie ustawy - Kodeks cywilny1 wprowadziła szeroką nowelizację Kodeksu cywilnego2. Wśród wielu nowych przepisów znalazł się w KC art. 3581 § 3 KC, który wprowadził wyjątek od zasady nominalizmu i określił warunki stosowania tzw. sądowej waloryzacji świadczeń pieniężnych. Zgodnie z treścią wymienionego przepisu w razie istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, zmienić wysokość lub sposób spełnienia świadczenia pieniężnego, chociażby były ustalone w orzeczeniu lub umowie.
Uwagi wprowadzające
Wprowadzając możliwość sądowej waloryzacji świadczeń pieniężnych przyjęto zarazem w ZmKC, że nie będzie ona dotyczyć zobowiązań pieniężnych powstałych przed 30.10.1950 r. (art. 12 ust. 1 ZmKC), a w stosunku do zobowiązań pieniężnych powstałych od 30.10.1950 r., jeszcze nieprzedawnionych i niewykonanych do dnia wejścia w życie ustawy, art. 3581 KC § 3 będzie stosowany tylko do świadczeń w części niewykonanej (art. 12 ust. 2 ZmKC).
Ponadto w art. 3581 § 4 KC ustawodawca postanowił, że z żądaniem zmiany wysokości lub sposobu spełnienia świadczenia pieniężnego nie może wystąpić strona prowadząca przedsiębiorstwo, jeżeli świadczenie pozostaje w związku z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa. Uregulowanie to spotkało się z zastrzeżeniami w doktrynie. Podniesiono wątpliwości, czy przyjęte w art. 3851 § 4 KC podmiotowo-przedmiotowe wyłączenie waloryzacji jest rzeczywiście uzasadnione potrzebami obrotu gospodarczego3. Nie bez racji zwrócono również uwagę, że wobec braku szerszej praktyki posługiwania się przez strony umownymi klauzulami waloryzacyjnymi omawiana regulacja stwarza stan pustki tam, gdzie waloryzacja sądowa jest najbardziej potrzebna4.