Abstrakt
W trzeciej części opracowania dotyczącego przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. Autor omówił przede wszystkim zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone w procesie przekształcania spółki a także odpowiedzialność za zobowiązania spółki jawnej. W dalszej kolejności podjęta została istotna kwestia wpływu zmian strukturalnych w spółkach na stosunki pracy. Ponadto, w końcowej części opracowania omówione zostały skutki przekształcenia spółki w zakresie rachunkowości i podatków.
Odpowiedzialność za szkody wyrządzone w procesie przekształcania spółki
Ustawodawca w szczególny sposób uregulował odpowiedzialność za szkody spowodowane w procesie przekształcenia spółki i to zarówno spowodowane przez osoby działające za spółkę przekształcaną, jak i spowodowane przez biegłego rewidenta. Zgodnie z art. 568 § 1 KSH osoby działające za spółkę przekształcaną odpowiadają solidarnie wobec spółki, wspólników, akcjonariuszy oraz osób trzecich za szkody spowodowane naruszeniem prawa lub umowy albo statutu spółki przekształcanej, w trakcie jej przekształcania, chyba że nie ponoszą winy. Zgodnie zaś z przepisem § 2 powołanego artykułu biegły rewident odpowiada wobec spółki i wspólników spółki przekształcanej za szkody wyrządzone z jego winy, a jeśli biegłych jest kilku, ich odpowiedzialność jest solidarna.
Spółka jawna mając swoją strukturę podmiotową działa w obrocie gospodarczym poprzez konkretne osoby, tak jak osoby prawne działają przez swoje organy (art. 38 KC w zw. z art. 331 § KC). Jednakowoż hipoteza [...]