Monitor Prawniczy

nr 16/2003

Udostępnienie informacji gospodarczej

Grzegorz Sibiga
Autor jest wykładowcą w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie, współpracuje z Kancelarią Prawną Traple, Konarski, Podrecki.
Sławomir Szopa
Autor jest specjalistą w zakresie zarządzania i informatyki.
Abstrakt

Z dniem 26.4.2003 r. weszła w życie ustawa z 14.2.2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych1 (dalej jako: UdostInfU). Ustawa wprowadza nowe, nieznane dotychczas w naszym prawodawstwie regulacje dotyczące obrotu informacją o zobowiązaniach konsumentów i przedsiębiorców. Głównym powodem uchwalenia UdostInfU była potrzeba przeciwdziałania wyłudzeniom i oszustwom, które stanowią poważny problem polskiej gospodarki. Zdaniem projektodawcy można je znacznie ograniczyć przez stosowanie nowoczesnych mechanizmów umożliwiających weryfikację wiarygodności płatniczej kontrahenta przed zawarciem umowy2. Stworzenie prawnego mechanizmu było również konieczne ze względu na ustawowo ustanowione tajemnice oraz publicznoprawną ochronę danych osobowych. W praktyce skutecznie blokowały obrót informacją na temat zobowiązań przedsiębiorców i konsumentów.

Stan prawny przed wejściem w życie UdostInfU

Przed 26.4.2003 r. zadanie dostarczenia uczestnikom obrotu gospodarczego informacji o kondycji finansowej potencjalnych kontrahentów spoczywało na rejestrze dłużników niewypłacalnych prowadzonym w ramach Krajowego Rejestru Handlowego (art. 54 i nast. ustawy z 29.8.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym3). Jednak to właśnie jego niska efektywność została przedstawiona jako jeden z argumentów za uchwaleniem UdostInfU4.