Abstrakt
Proces dostosowania prawa polskiego w zakresie zamówień publicznych do prawa Unii Europejskiej spowodował konieczność zmian w ustawie o zamówieniach publicznych. Na mocy nowelizacji ustawy z 22.6.2001 r. (Dz.U. z 2001 r., Nr 76, poz. 813) nadano nowy kształt rozdziałowi 8 zawierającemu przepisy dotyczące protestu, odwołania i skargi. Nowelizacja weszła w życie 25.10.2001 r., tj. trzy miesiące od dnia ogłoszenia, i od tego dnia uczestnikom postępowania odwoławczego przysługuje skarga na wyrok zespołu arbitrów przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych.
Zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy o zamówieniach publicznych1 (dalej jako: ZamPublU) dostawcom i wykonawcom, których interes prawny doznał uszczerbku w wyniku naruszenia przez zamawiającego określonych w ustawie zasad udzielania zamówień, przysługują środki odwoławcze i skarga do sądu.
Zespół arbitrów przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych orzeka w wyniku wniesienia odwołania przez oferenta lub zamawiającego. Od wyroku zespołu arbitrów przysługuje zaś skarga do Sądu Okręgowego w Warszawie (art. 92a ust. 1 ZamPublU). Możliwość wniesienia skargi jest ograniczona do tych postępowań, w których przetarg został ogłoszony po dniu wejścia w życie ustawy z 22.6.2001 r., nowelizującej ustawę o zamówieniach publicznych.