Abstrakt
Celem poniższych uwag jest przedstawienie czynności, których podjęcie konieczne jest w toku tworzenia spółki akcyjnej oraz komandytowo-akcyjnej, a następujących po podpisaniu statutu spółki1. Uwagi dotyczące spółki akcyjnej mają charakter w dużej mierze porządkowy, konieczność dokonania - w stosunku do tej spółki - wskazanych dalej czynności nie budzi bowiem wątpliwości. Zostały one przedstawione jako punkt wyjścia do analizy zakresu koniecznych czynności w odniesieniu do spółki komandytowo-akcyjnej, do której z mocy art. 126 § 1 pkt 2 KSH stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej. W przypadku tej spółki “odpowiednie” stosowanie przepisów o spółce akcyjnej na etapie tworzenia spółki nasuwać może wątpliwości, dotyczące konieczności ustanowienia rady nadzorczej przed zarejestrowaniem spółki komandytowo-akcyjnej oraz kwestii zasad pokrywania kapitału zakładowego przez akcjonariuszy tej spółki.
Druga część opracowania dotyczy wniosku o wpis do KRS i załączników do tego wniosku, ze szczególnym odniesieniem do kwestii dokumentu koncesji lub zezwolenia jako załącznika do wniosku o wpis do KRS.
Spółka akcyjna2
Po podpisaniu przez założycieli spółki akcyjnej statutu w formie aktu notarialnego, przed złożeniem do KRS wniosku o rejestrację spółki, niezbędne jest dokonanie następujących czynności:
1. W przypadku gdy akcje obejmowane są w zamian za wkłady niepieniężne, albo gdy spółka nabywa mienie lub dokonuje zapłaty wynagrodzenia za usługi świadczone przy jej powstaniu:
a) sporządzenie przez założycieli pisemnego sprawozdania (art. 311 KSH),
b) badanie przez biegłego rewidenta sprawozdania zało-życieli w zakresie prawdziwości i rzetelności, jak również celem wydania opinii, czy wartość wkładów niepieniężnych odpowiada co najmniej wartości nominalnej obejmowanych za nie akcji, bądź wyższej cenie emisyjnej akcji, a także czy wysokość przyznanego wynagrodzenia lub zapłaty jest uzasadniona (art. 312 § 1 KSH); biegłego rewidenta wyznacza na wniosek założycieli sąd rejestrowy właściwy ze względu na siedzibę spółki (art. 312 § 2 KSH nie wskazuje, by wyznaczenie biegłego następowało na wniosek, jest to jednak zrozumiałe ponieważ trudno przyjąć w takim przypadku działanie sądu z urzędu. Podmiotami uprawnionymi do wystąpienia z wnioskiem są założyciele (art. 323 § 2 KSH), także po ustanowieniu zarządu, co wynika z tego, że to właśnie założyciele mogą kwestionować stanowisko biegłego rewidenta po jego powołaniu (art. 312 § 8 KSH). Trudno zaś uznać, by to właśnie oni mieli prawo kwestionować stanowisko biegłego, ale nie mieli prawa do wystąpienia z wnioskiem o jego wyznaczenie),
c) ogłoszenie w MSiG o złożeniu opinii przez biegłego rewidenta w sądzie rejestrowym przed dniem zarejestrowania spółki (art. 312 § 7 KSH w zw. z art. 1 ust. 3 pkt 2 MSiGR). Wniosek o ogłoszenie w MSiG założyciele powinni złożyć w sekretariacie właściwego3 sądu rejonowego z uiszczeniem z góry stosownej4 opłaty na rachunek bankowy Biura do Spraw Wydawania Monitora Sądowego i Gospodarczego Ministerstwa Sprawiedliwości.