Monitor Prawniczy

nr 7/2002

Zaskarżalność postanowień w trybie art. 254 § 2 KPK?

Marcin Gajewski
Autor jest asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Świebodzinie.
Abstrakt

Czy ograniczenie możności zaskarżenia postanowienia w przedmiocie wniosku o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego, wynikające z treści art. 254 § 2 KPK, dotyczy także postanowienia sądu, które zostało wydane w następstwie złożenia pierwszego wniosku, o którym mowa w art. 254 § 1 KPK.

Uchwała SN z 24.8.2001 r., I KZP 16/01, OSNKW Nr 9-10/2001, poz. 72

Do dnia 1.9.2000 r. przepis art. 254 KPK in fine stanowił, iż na postanowienie sądu w przedmiocie wniosku zażalenie nie przysługiwało. Oznaczało to, iż w przypadku rozstrzygnięcia wniosku oskarżonego o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego, postanowienie sądu z chwilą wydania było prawomocne. Nowelą z 20.7.2000 r. ten stan prawny uległ zmianie.

Aktualnie art. 254 § 2 KPK stanowi, iż na postanowienie w przedmiocie wniosku zażalenie przysługuje tylko wtedy gdy wniosek został złożony po upływie co najmniej 2 miesięcy od dnia rozpoznania poprzedniego wniosku dotyczącego tego samego oskarżonego.

Przepis ten spowodował rozbieżności zarówno w doktrynie jak i w orzecznictwie, na które wskazał SN w uzasadnieniu uchwały.

W literaturze cześć jej przedstawicieli opowiada się za poglądem, iż na pierwsze inaugurujące, co do danego oskarżonego, postanowienie sądu w przedmiocie uchylenia lub zmiany środka zapobiegawczego nie przysługuje zażalenie1, część uważa, iż takie postanowienie jest zaskarżalne2, a część nie zajmuje jednoznacznego stanowiska3.