Monitor Prawniczy

nr 6/2002

Reprezentacja spółki komandytowej

Michał Bieniak
Autor jest aplikantem adwokackim ORA w Warszawie; pracownikiem firmy prawniczej "Smoktunowicz & Falandysz".
Abstrakt

Spółkę komandytową - zgodnie z art. 117 KSH - reprezentują komplementariusze, których z mocy umowy spółki albo prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentowania spółki. Komandytariusz może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik. W niniejszym materiale Autor szczegółowo omawia te kwestie - uregulowane w KSH - zwracając uwagę na zagadnienia szczególnie kontrowersyjne, m.in. czy komandytariusz spółki komandytowej niemający umocowania do reprezentowania spółki lub przekraczający jego zakres może, w okolicznościach określonych w art. 103 KC, doprowadzić swoim samodzielnym działaniem do zaciągnięcia zobowiązania przez spółkę.

Zagadnienia wstępne

Na początku niniejszego opracowania wyjaśnić trzeba dwie kwestie: samo znaczenie pojęcia "reprezentacja spółki", jak również technikę regulacji przyjętą w KSH. Reprezentacja spółki jest pojęciem ściśle powiązanym z pojęciem prowadzenia jej spraw, przy czym terminem "reprezentacja" posługujemy się w odniesieniu do zewnętrznej sfery aktywności spółki.

Pojęcie "reprezentacji" spółki w swym podstawowym znaczeniu znajduje więc odniesienie do stosunków spółki ze światem zewnętrznym, obejmując czynności prawne wywołujące skutki na zewnątrz1. Katalog podmiotów uprawnionych do reprezentacji bezpośredniej spółki komandytowej pozostaje zamknięty, przy czym rozróżnić możemy dwa rodzaje reprezentacji tego typu spółki:

- reprezentację na podstawie udzielonego pełnomocnictwa;

- przedstawicielstwo ustawowe.