Monitor Prawniczy

nr 5/2002

Transakcje M and A Cz. I

Radosław L. Kwaśnicki
Autor jest uczestnikiem studiów doktoranckich prowadzonych w ramach Europejskiego Kolegium Doktorskiego „Transformacja systemowa i ujednolicenie prawa w łączącej się Europie” na Wydziałach Prawa Uniwersytetów w Krakowie, Moguncji oraz Heidelbergu. Artykuł powstał dzięki kancelarii prawniczej GLEISS LUTZ HOOTZ HIRSCH (biuro w Warszawie)
Przemysław Pietrzak
Recenzent artykułu jest radcą prawnym, partnerem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii prawniczej GLEISS LUTZ HOOTZ HIRSCH.
Abstrakt

W życiu gospodarczym i prawnym coraz częściej spotkać można różne formy koncentracji przedsiębiorców, co z reguły prowadzi do powstawania coraz silniejszych organizacji gospodarczych. Fuzje, przejęcia (w tym tzw. przyjazne i wrogie), alianse strategiczne, tworzenie struktur holdingowych, budowa konsorcjów są wszechobecne na rynku krajowym i zagranicznym, co jest jakby następstwem globalizacji oraz próbą sprostania narastającej konkurencji. Jako iż polski rynek stanie się wkrótce częścią eurorynku, wraz z jego standardami oraz instytucjami, krajowy ustawodawca gospodarczy musiał również zauważyć te trendy - właśnie w związku ze zmianami na tej płaszczyźnie, należy spróbować na nowo usystematyzować wiedzę o prawnych aspektach transakcji M and A, mając na względzie potrzeby obrotu gospodarczego.