Abstrakt
Przepisy karne w KSH służyć mają eliminacji określonych, niepożądanych zjawisk w działalności spółek handlowych. Przepisy te definiują poszczególne typy przestępstw związanych z działalnością spółek, wskazują szczegółowo na ich znamiona i konsekwencje związane z odpowiedzialnością karną. Istotna zmiana - dokonana w tym zakresie przez KSH - polega na objęciu ochroną spółek osobowych, chociaż należy zauważyć pewną niekonsekwencję ustawodawcy w tym zakresie.
Uwagi wprowadzające
Problematyka odpowiedzialności karnej za czyny popełnione w ramach funkcjonowania spółek prawa handlowego przez długi czas nie odgrywała znaczącej roli w praktyce. Dopiero zmiana systemu gospodarczego spowodowała wzrost praktycznego znaczenia przepisów normujących przestępstwa, związane z tą sferą działalności gospodarczej. W piśmiennictwie wielokrotnie podkreślano, że pierwszorzędną rolę w eliminowaniu sprzecznych z prawem zachowań osób powołanych do pełnienia funkcji we władzach spółek, powinny odgrywać przepisy normujące odpowiedzialność cywilną tych osób. Natomiast środki prawa karnego powinny być stosowane jedynie w przypadku rażąco nagannych zachowań. Stanowią więc one dodatkową formę zapewnienia prawidłowej działalności spółek.
Przepisy karne zawarte w KH nie zostały przejęte do KK z 1997 r. W uzasadnieniu projektu KK stwierdzono, iż wymagają one nowoczesnej regulacji. Porównując jednak treść przepisów karnych zawartych w KSH z treścią odpowiednich unormowań zamieszczonych w KH wskazać należy, iż zmiany te nie miały zbyt dużego zasięgu. Zasadnicza zmiana polegała na tym, iż zrezygnowano z odrębnego uregulowania przestępstw związanych z działalnością spółki z o.o. i spółki akcyjnej, a przepisy karne zawarte zostały w odrębnym tytule kodeksu. Wynikiem tego zabiegu legislacyjnego jest również możliwość stosowania przepisów karnych w celu ochrony interesów związanych z działalnością spółek osobowych.