Monitor Prawniczy

nr 24/2002

Zapłata długu po otwarciu postępowania układowego (dobrowolnie oraz w wyniku egzekucji)

Stanisław Gurgul
Autor jest sędzią Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.
Abstrakt

Według powszechnie uznawanej definicji, postępowanie układowe jest szczególnego rodzaju postępowaniem sądowym, którego celem jest doprowadzenie do zawarcia między dłużnikiem a jego wierzycielami układu umożliwiającego dłużnikowi wywiązanie się z jego zobowiązań o charakterze cywilnoprawnym, co w konsekwencji może zapewnić dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa dłużnika i tym samym zapobiec jego likwidacji w trybie ogłoszenia upadłości1. Niedopuszczenie do upadłości dłużnika leży nie tylko w jego interesie, lecz także - a może nawet przede wszystkim - w interesie wierzycieli oraz w interesie ogólnospołecznym, ponieważ zawarcie układu, jak podkreśla się w doktrynie: „stwarza wierzycielom szanse otrzymania z czasem znacznej części, a nawet całości należności (w zależności od treści układu), a także nierównie ważniejsze szanse odnowienia i rozwijania wzajemnie korzystnych stosunków handlowych”, oraz „umożliwia dłużnikowi dalsze prowadzenie działalności gospodarczej, a w konsekwencji - dalsze zatrudnianie pracowników”.


Uwagi ogólne

Postępowanie w przedmiocie otwarcia postępowania układowego wszczyna się na skutek podania dłużnika, które powinno odpowiadać ogólnym wymaganiom art. 126 i nast. KPC o pismach procesowych oraz szczególnym wymaganiom zawartym w art. 19 Prawa o postępowaniu układowym (dalej jako: PrUkł). Po zgłoszeniu tego podania „sąd na wniosek dłużnika może wstrzymać wszczętą przeciwko niemu egzekucję w poszukiwaniu wierzytelności, objętej postępowaniem układowym, gdyby egzekucja mogła uniemożliwić lub utrudnić zawarcie układu (art. 22 § 1 PrUkł).

Wstrzymanie egzekucji” jest instytucją odrębną od zawieszenia postępowania egzekucyjnego regulowanego przepisami art. 818-821 KPC, a także od „wstrzymania się z dokonaniem czynności” przez komornika (art. 822 KPC). Nie wywołuje ono wszystkich skutków łączących się z zawieszeniem postępowania egzekucyjnego (por. przepisy § 1-3 art. 821 KPC), powoduje jednak całkowite wstrzymanie się organu egzekucyjnego z dokonywaniem dalszych czynności egzekucyjnych i w tym też zakresie równa się zawieszeniu postępowania egzekucyjnego.

Czas wszczęcia egzekucji, o której wstrzymanie dłużnik wnosi, nie ma znaczenia dla możliwości stosowania art. 22; egzekucja ta mogła być zatem wszczęta już po wniesieniu podania o otwarcie postępowania układowego. Z tego punktu widzenia konieczne jest jednak, aby wniosek o wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi został już złożony, nie jest bowiem możliwe wstrzymanie egzekucji, która może być wszczęta dopiero w przyszłości. Nie jest też, oczywiście, dopuszczalne ogólne wstrzymanie wszystkich egzekucji, bez dokładnego określenia postępowania, w którym egzekucja jest prowadzona.

Po otwarciu postępowania układowego, które następuje w chwili wydania stosownego postanowienia przez sąd (por. art. 25 § 1 PrUkł), obowiązuje całkowity zakaz spłaty - w jakiejkolwiek formie - długów objętych postępowaniem układowym.

Stanowią o powyższym przepisy art. 29 PrUkł w brzmieniu:

§ 1. Po otwarciu postępowania układowego do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia, co do układu albo umorzenia postępowania, nie może być dokonywana spłata długów, objętych postępowaniem.

§ 2. Nie może być również w tymże czasie wszczęta lub prowadzona dalej przeciwko dłużnikowi egzekucja w poszukiwaniu wierzytelności, objętych postępowaniem układowym, oraz nie mogą być uzyskiwane hipoteki sądowe. postępowanie egzekucyjne, wszczęte wcześniej, będzie zawieszone.

Czas, przez który spłata długów nie może być dokonywana, oznaczony jest tak samo jak w art. 28 § 1 PrUkł in princ. Zakaz spłaty długów w tym czasie, wyrażony kategorycznie („spłata nie może być dokonywana”), nie jest warunkowany [...]