Abstrakt
Obecnie w trakcie przygotowań znajduje się projekt Prawa upadłościowego, którego celem jest uwspółcześnienie tej gałęzi prawa. W zasadniczej części projekt powtarza rozwiązania dotychczasowe, wprowadzając jednak pewne zmiany. Kluczowe znaczenie ma art. 341 ust. 1 pkt 1 projektu, który sankcjonuje zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego w pierwszej kategorii (uprzywilejowanej) oraz art. 231 wypowiadający zasadę, że koszty postępowania upadłościowego są pokrywane z masy upadłości.
Przesłanki ogłoszenia upadłości
Upadłość jest formą zakończenia działalności przez przedsiębiorców w przypadku pogorszenia ich kondycji finansowej, podczas, gdy likwidacja i układ mogą zaistnieć w stosunku do przedsiębiorców, którzy mogą jeszcze swoją kondycję finansową poprawić i kontynuować działalność.
Wśród przesłanek ogłoszenia upadłości należy wymienić:
- posiadanie zdolności upadłościowej,
- wniosek o ogłoszenie upadłości,
- niedobór majątkowy lub zaprzestanie płacenia długów,
- wystarczalność na zaspokojenie kosztów postępowania.
Zdolność upadłościowa jest to zdolność bycia upadłym, czyli podmiotem w stosunku, do którego można ogłosić upadłość. Zdolność upadłościową - zgodnie z art. 1 PrUp1, posiada przedsiębiorca. Przedsiębiorcą zaś na podstawie art. 2 ust. 2 i art. 3 Prawa działalności gospodarczej2, jest „osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo, we własnym imieniu podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą (...), oraz wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej”. Działalnością gospodarczą jest natomiast „zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły” - art. 2 ust. 1 PrGosp. Formalnie rzecz biorąc zdolność upadłościową posiada podmiot wpisany do KRS przedsiębiorców, bądź zgłoszony do Ewidencji Działalności Gospodarczej w Urzędzie Miasta (Gminy).