Monitor Prawniczy

nr 23/2002

Transakcje M and A w prawie konkurencji (dodatek MoP 23/2002)

Zbigniew Jara
Autor jest radcą prawnym i Rechtsanwalt (Frankfurt nad Menem), partnerem zarządzającym w kancelarii Gleiss Lutz w Warszawie. Specjalizacja: M&A, prywatyzacja, prawo spółek handlowych, prawo antymonopolowe. Autor licznych publikacji w powyższych dziedzinach prawa.
Michał Markowicz
Autor jest absolwentem Wydziału Prawa Europa-Universität „Viadrina” we Frankfurcie nad Odrą oraz Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Specjalizacja: prawo antymonopolowe. Autor publikacji dotyczących prawa antymonopolowego.
Abstrakt

Nabycie przedsiębiorstwa lub pakietów praw udziałowych (udziałów lub akcji spółki docelowej) może jako koncentracja przedsiębiorców nie dojść do skutku również z braku zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej jako: Prezes Urzędu lub Prezes UOKiK) na dokonanie koncentracji. Transakcje typu asset deal i share deal mogą podlegać kontroli koncentracji według przepisów art. 12 i nast. OchrKonsU o ochronie konkurencji i konsumentów. Dlatego wcześniej powinno zostać zbadane i omówione z uczestnikami koncentracji czy dana transakcja podlega obowiązkowi notyfikacji, jak należy zakwalifikować daną transakcję ze względu na art. 12 i 13 OchrKonsU, jakie podjąć w związku z tym czynności w oparciu o orzecznictwo sądu antymonopolowego, praktykę Prezesa Urzędu oraz literaturę przedmiotu, które to czynności pozwolą na uzyskanie zgody na koncentrację lub pozwolą uniknąć nałożenia obowiązków (art. 18 ust. 2 OchrKonsU), jakie prace przygotowawcze muszą być przeprowadzone przed wykonaniem transakcji, aby dokonać zgłoszenia w ciągu siedmiu dni od zwarcia umowy (art. 94 ust. 4 OchrKonsU), zważywszy na obowiązek uczestników koncentracji do wstrzymania się od dokonania koncentracji do czasu wydania decyzji przez Prezesa Urzędu (art. 98 ust. 1 OchrKonsU). Pozwoli to na odpowiednie sformułowanie umowy nabycia przedsiębiorstwa lub udziałów (akcji) spółki docelowej. Poniższe opracowane ogranicza się do ogólnych uwag praktycznych dotyczących przygotowania i przeprowadzenia koncentracji przedsiębiorstw.