Abstrakt
O spółce partnerskiej pisano już wiele jeszcze przed wejściem w życie KSH. Stosunkowo niewiele jednak miejsca poświęcając odpowiedzialności za zobowiązania tej spółki. Zauważone jednakże zostało1, że odpowiedzialność za zobowiązania spółki partnerskiej kształtuje się na dwóch płaszczyznach: pierwszej - związanej z działalnością spółki (prowadzeniem spraw spółki) i drugiej - związanej z wykonywaniem wolnego zawodu przez wspólników (partnerów) w spółce. Zarówno w pierwszej jak i w drugiej sytuacji powstające zobowiązania są zobowiązaniami spółki, są również zobowiązaniami partnerów (wspólników), czyli zarówno spółka jak i partnerzy ponoszą za nie odpowiedzialność.
Zobowiązania wynikające ze zwykłej działalności spółki powstawać mogą z działań lub zaniechań samych partnerów, także gdy działają za spółkę lub poprzez działania zarządu spółki - jeżeli został on ustanowiony (art. 97 KSH). Natomiast zobowiązania wynikające z wykonywania wolnego zawodu są zobowiązaniami powstającymi z działań lub zaniechań samych partnerów lub osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego (argument z art. 95 § 1 KSH).
Zasadniczo art. 95 KSH jest jedynym przepisem w Dziale II KSH traktującym o spółce partnerskiej - dotyczącym odpowiedzialności za zobowiązania spółki, zatem zgodnie z normą delegacyjną art. 89 KSH należy w tym zakresie stosować przepisy o spółce jawnej. Z kolei podstawowym przepisem Działu I KSH, odnoszącym się do odpowiedzialności za zobowiązania spółki, jest art. 22 § 2 KSH, zgodnie z którym każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.