Monitor Prawniczy

nr 18/2002

Wybrane aspekty sponsoringu i umowy sponsoringu

Agnieszka Lasota
Autorka jest radcą prawnym w Kancelarii Prawniczej Salans.
Anna Mechowska
Autorka jest prawnikiem w Kancelarii Prawniczej Salans, doktorantką na WPiA UW w Katedrze Prawa Cywilnego, aplikantką adwokacką.
Abstrakt

Szukanie coraz to nowych sposobów promocji w dobie gospodarki wolnorynkowej stało się dla wielu przedsiębiorców koniecznością, przede wszystkim w okresie wzmożonej podaży towarów i usług przy dość niskim popycie. Obok tradycyjnej reklamy oraz dość powszechnie stosowanych loterii promocyjnych, konkursów konsumenckich i sprzedaży premiowej, coraz większym zainteresowaniem uczestników obrotu gospodarczego cieszy się sponsorowanie różnego rodzaju przedsięwzięć, zwane powszechnie “sponsoringiem”.

Sponsoring na tle innych rodzajów promocji

Niezaprzeczalnie, wzrostu zainteresowania sponsoringiem można upatrywać w znużeniu konsumentów tradycyjną reklamą. Ponadto, jak wykazują badania opinii publicznej1, nastawienie społeczeństwa do sponsoringu jest znacznie przychylniejsze niż do reklamy. Opinia publiczna postrzega sponsoring jako przynoszący korzyści zarówno sponsorowi jak i podmiotom sponsorowanym, a także w sposób bezpośrednio lub pośrednio samym konsumentom (np. poprzez możliwość udziału w sponsorowanych imprezach kulturalnych, sportowych, czy wystawach artystycznych).