Monitor Prawniczy

nr 18/2002

Czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. Cz. I

Marcin Uliasz
Autor jest prawnikiem w Lublinie.
Abstrakt

W niniejszym artykule Autor analizuje przepisy dotyczące czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. W części pierwszej przedstawione są regulacje zawarte w KC, z uwzględnieniem specyfiki spraw przekraczających zakres zwykłych czynności spółki, ustawie o własności lokali, a w części drugiej omówione są czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w świetle KRO.

Jednocześnie w żadnym z przytoczonych aktów prawnych nie zdefiniowano pojęcia czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Przyjęto bowiem założenie, że ocena i zakwalifikowanie określonego działania do tej grupy wymaga uwzględnienia okoliczności konkretnego stanu faktycznego, a ogólna definicja mogłaby okazać się zawodna. Jedynym aktem, w którym zdecydowano się na bliższe, ale również niewyczer pujące, wskazanie tych czynności jest ustawa o własności lokali.

Uwagi wprowadzające

Problematyka zarządu przedmiotami uwikłanymi w stosunki prawne pojawia się na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego oraz w szeregu innych ustaw. Przepisy te nie mają jednolitego charakteru. Ich wykładnia częstokroć wymaga uwzględnienia szerszego kręgu okoliczności, takich jak cel zarządu, przedmiot którego zarząd ten dotyczy, czy też podmiot uprawniony do wykonywania tegoż zarządu. Powoduje to, że identycznym zwrotom użytym w poszczególnych aktach prawnych przypisuje się w drodze wykładni odmienne znaczenia.

Najczęściej pojęcie “zarząd” pojmowane jest jako ogół działań podejmowanych przez podmiot w określonym celu. Na zarząd składają się więc poszczególne zachowania, czynności podejmowane przez upoważnione do tego podmioty, które odnoszą się do składników majątku należących z reguły do innych osób (osób uprawnionych). Pewną prawidłowością występującą na gruncie przepisów dotyczących zarządu jest istnienie ograniczeń dopuszczalności podejmowania w ramach zarządu takich działań, które stanowią daleko idącą ingerencję w sferę prawną podmiotu uprawnionego. Ustawodawca używa dla ich określenia różnych nazw.