Abstrakt
W literaturze prawa procesowego cywilnego oraz orzecznictwie sądów ostatnich lat można zaobserwować różne podejście sądów i przedstawicieli doktryny do przypadków niezachowania przez skarżących analogicznych wymagań prawnych, stawianych poszczególnym środkom odwoławczym. Przykładowo, nieprzytoczenie podstaw w kasacji prowadzi do odrzucenia tego środka bez wcześniejszego wezwania do uzupełnienia braku, podczas gdy niewskazanie zarzutów w apelacji jest traktowane jako usuwalny brak formalny. Nie ma jednak wyraźnej regulacji ustawowej, z której wynikałoby takie zróżnicowane podejście1.
Uwagi wprowadzające
Wymagania prawne czynności procesowych są to okoliczności, od których istnienia zależy możliwość uznania czynności za prawidłową2. Poza wymaganiami ogólnymi odnoszącymi się do wszystkich czynności procesowych (np. okoliczności stanowiące niektóre przesłanki procesowe), można wyróżnić wymagania szczególne dotyczące konkretnych czynności.
Wśród szczególnych wymagań prawnych można z kolei wyodrębnić wymagania prawne odnoszące się do strony podmiotowej czynności, tj. posiadanie przez podmiot dokonujący czynności uprawnienia do jej dokonania, wola podmiotu wywołania skutków wynikających z dokonania czynności, oraz wymagania prawne odnoszące się do strony przedmiotowej czynności (o charakterze wewnętrznym w stosunku do czynności - wymagania formalne i formalno-merytoryczne, inaczej “mieszane”, a ponadto o charakterze zewnętrznym w stosunku do czynności -wymagania co do miejsca i czasu dokonania czynności oraz co do innych okoliczności).
Łącznie ogólne i szczególne wymagania prawne można określać jako wymagania prawne sensu largo, w celu ich łatwiejszego odróżnienia od wymagań formalnych i formalno-merytorycznych, stanowiących wymagania prawne sensu stricto3.
Zakresy znaczeniowe używanych pojęć wymagań prawnych sensu largo oraz wymagań formalnych i formalno-merytorycznych są różne. Każde wymaganie formalne i formalno-merytoryczne jest wymaganiem prawnym sensu largo, ale nie każde wymaganie prawne sensu largo jest wymaganiem formalnym lub formalno-merytorycznym. Inny jest też zakres znaczeniowy pojęcia warunków dopuszczalności. Pomiędzy zakresami pojęć wymagań prawnych sensu largo oraz wymagań formalnych i formalno-merytorycznych zachodzi więc stosunek podrzędności, zaś między zakresami pojęć wymagań prawnych sensu largo i warunków dopuszczalności mamy do czynienia ze stosunkiem krzyżowania się4. Na przykładzie czynności procesowej, polegającej na wniesieniu środków odwoławczych, wzajemny stosunek między zakresami wskazanych pojęć daje się przedstawić graficznie w następujący sposób:
Niespełnienie wymagań prawnych czynności procesowej sprawia, że mamy do czynienia z określonymi brakami - różnymi w zależności od rodzaju wymagania, które nie zostało spełnione (np. braki formalne w razie niespełnienia wymagań formalnych, braki formalno-merytoryczne w przypadku niespełnienia wymagań formalno-merytorycznych). Braki czynności można też określać jako jej wady (wady formalne, wady co do czasu i miejsca dokonania czynności), czy też uchybienia procesowe5.
Skutki procesowe wystąpienia wspomnianych wad są różne w zależności od konkretnego rodzaju wady i rodzaju czynności, która została nią dotknięta. Można wymienić następujące skutki procesowe tych wad: nieistnienie czynności, nieważność czynności, bezwzględna i względna bezskuteczność czynności6.
Przedmiotem dalszych rozważań są jedynie skutki niezachowania szczególnych wymagań prawnych czynności procesowych, bowiem problematyka związana z niespełnieniem wymagań ogólnych kształtuje się tak samo w przypadku wszystkich środków odwoławczych.
Skutki procesowe niespełnienia wymagań prawnych odnoszących się do strony podmiotowej czynności zaskarżenia
1. Skutki braku uprawnienia do wniesienia środka odwoławczego
W literaturze7 występują rozbieżności w poglądach poszczególnych autorów na kwestię skutków procesowych wniesienia środka przez podmiot nielegitymowany, bądź też wniesienia go przez podmiot legitymowany, ale nieposiadający interesu prawnego w jego wniesieniu. Nie wdając się w dłuższe rozważania, które przekraczają ramy niniejszego artykułu, wydaje się, iż w przypadku wniesienia apelacji, kasacji i zażalenia przez podmiot nielegitymowany lub nieposiadający interesu prawnego w jego wniesieniu, zachodzi niedopuszczalność tych środków prowadząca do ich odrzucenia a limine. Podstawę odrzucenia stanowią: art. 370 i 373 KPC w przypadku apelacji, art. 393 [5] KPC i 393 [7] § 2 KPC w przypadku kasacji oraz art. 370 i 373 w zw. z art. 397 § 2 KPC w odniesieniu do zażalenia. W omawianej sytuacji znajdują zastosowanie te fragmenty wskazanych przepisów, w których jest mowa, że dany środek jest “z innych przyczyn niedopuszczalny”.
Wniesienie środków odwoławczych przez podmiot nielegitymowany lub nieposiadający interesu prawnego w ich wniesieniu jest czynnością bezwzględnie bezskuteczną. Nie może ona ulec konwalidacji w trybie przewidzianym do usuwania braków formalnych. Taka czynność podlega odrzuceniu przez sąd, który nie może wzywać skarżącego do usunięcia wady. Niespełnienie omawianego wymagania prawnego powoduje [...]