Monitor Prawniczy

nr 23/2001

Uprzywilejowanie wierzytelności bankowych w postępowaniu nakazowym

Artur Nowak
Autor jest doktorantem w Katedrze Postępowania Cywilnego WPiA UAM w Poznaniu.
Abstrakt

Roszczenia banku mające za podstawę wyciąg z ksiąg bankowych podpisany przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku i opatrzonego pieczęcią banku oraz dowód doręczenia dłużnikowi pisemnego wezwania do zapłaty, stanowią - zgodnie z art. 485 KPC - podstawę wydania przez sąd nakazu zapłaty. Banki zostały uprzywilejowane także poprzez przyznanie im możliwości dochodzenia w sposób uproszczony wierzytelności bankowych.


Uwagi ogólne

Zmiany w obowiązującym postępowaniu nakazowym w brzmieniu ustalonym ustawą z 24.5.2000 r. o zmianie ustawy - kodeks postępowania cywilnego, ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz ustawy o komornikach sądowych i egzekucji1 - ustaliły zamknięty katalog środków dowodowych stanowiących podstawę wydania przez sąd nakazu zapłaty. Zważywszy, że regulacja wskazanego postępowania stanowi istotne odstępstwo od podstawowych zasad procesowych, zwłaszcza zasady jawności2. Pewne ograniczenie roli dokumentu prywatnego3 w postępowaniu nakazowym znajduje również uzasadnienie w proporcjonalnym poszerzeniu roli tych środków dowodowych w postępowaniu upominawczym. W tym ostatnim postępowaniu zapewniono jednak powodowi słabszą ochronę prawną, skoro nakaz zapłaty automatycznie traci moc wobec wniesienia przez pozwanego sprzeciwu.

W poprzednim uregulowaniu ocenę istnienia przesłanek dopuszczających wydanie nakazu zapłaty pozostawiono uznaniu sądu. Nowy stan prawny expressis verbis ustanawia obowiązek wydania przez sąd nakazu zapłaty już tylko z tego powodu, że pozew oparto na dokumentach, o których mowa w art. 485 § 1 KPC. Znowelizowane przepisy, w myśl zasady dyspozycyjności, wybór drogi postępowania nakazowego pozostawiły powodowi (art. 4841 § 2KPC)4.

Charakter prawny dokumentów bankowych

Wśród podstaw uzasadniających uprawnienie sądu do wydania nakazu zapłaty ustawodawca wskazał w art. 485 § 3 KPC jedyną fakultatywną podstawę, którą stanowią roszczenia na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych, podpisanego przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku i opatrzonego pieczęcią banku oraz dowodu doręczenia dłużnikowi pisemnego wezwania do zapłaty.

Celem niniejszego opracowania jest analiza charakteru prawnego dokumentów bankowych jak również przedstawienie ratio legis uprzywilejowania banków w postępowaniu nakazowym.

Charakter prawny dokumentów, o których mowa w art. 485 § 3 KPC, jest sporny. Odpowiedź na pytanie, czy dokumenty bankowe posiadają cechę dokumentów urzędowych5, należy sformułować na gruncie przepisów KPC.

Odpowiedź twierdzącą sugerować by mogło sformułowanie zawarte w art. 95 ustawy z 29.8.1997 r. - Prawo bankowe6 (dalej jako: PrBank). Zgodnie z jego brzmieniem księgi rachunkowe banków, wyciągi z tych ksiąg podpisane przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku i opatrzone pieczęcią banku oraz wszelkie wystawione w ten sposób oświadczenia zawierające: zobowiązania, zwolnienie z zobowiązań, zrzeczenie się praw lub pokwitowanie odbioru należności oraz stwierdzające udzielenie kredytu, pożyczki pieniężnej, ich wysokość, zasady oprocentowania, warunków spłaty - mają moc prawną dokumentów urzędowych oraz stanowią [...]