Monitor Prawniczy

nr 20/2001

Sposoby dofinansowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez jej zagranicznego wspólnika

Anna Bryńska
Aldona Kowalczyk
Autorki są radcami prawnymi w biurze warszawskim międzynarodowej kancelarii prawniczej Salans Hertzfeld and Heilbronn. Pani Anna Bryńska jest również doradcą podatkowym.
Abstrakt

W toku działalności każdej spółki w pewnym momencie działalności konieczne może okazać się zasilenie spółki w środki pieniężne. Potrzeba taka może powstać m.in. w związku z realizacją przez spółkę nowych inwestycji lub z wystąpieniem straty bilansowej. W przypadku gdy zewnętrzne źródła finansowana (jak np. kredyty) z różnych względów nie mogą być przez spółkę wykorzystane, nieodzowne może się okazać jej dofinansowanie przez wspólników.

Uwagi wprowadzające

Poniższy artykuł stanowi zwięzłe omówienie niektórych aspektów prawnych, w tym podatkowych, związanych z dofinansowaniem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (zwanej też dalej: “spółka”) przez zagranicznego wspólnika, będącego osobą prawną, w drodze: podwyższenia kapitału zakładowego, wniesienia dopłat oraz udzielenia spółce pożyczki.

Wskazane powyżej sposoby dokapitalizowania spółki są przedmiotem obszernego piśmiennictwa prawniczego, jak również bogatego orzecznictwa. Niektóre prawne, w tym podatkowe aspekty podwyższenia kapitału zakładowego, dopłat czy udzielenia pożyczki budzą rozliczne kontrowersje. Celem niniejszego artykułu nie jest jednakże wyczerpujące omówienie tematu, ze wskazaniem na wszelkie pojawiające się wątpliwości prawne w związku z zastosowaniem tej czy innej formy dofinansowania spółki, lecz raczej przedstawienie podstawowych informacji o walorze praktycznym oraz wskazanie na te regulacje KSH, odnoszące się do przedmiotu niniejszego artykułu, które stanowią novum w porównaniu z przepisami KH lub pewną modyfikację dotychczas obowiązujących regulacji.