Abstrakt
Orzeczenie o przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach ma charakter mieszany, konstruktywno-deklaratoryjny. Konstytutywny charakter tego orzeczenia wyraża się w tym, że doprowadza ono do powstania stosunku pracy, jaki istniał przed zakwestionowanym rozwiązaniem umowy o pracę, deklaratywny zaś, że obowiązuje zakład pracy do zatrudnienia pracownika.
Stosunek pracy zostaje reaktywowany z mocy orzeczenia o przywróceniu do pracy, którego materialna skuteczność powstaje jednak dopiero od daty zgłoszenia przez pracownika gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, przy czym początek 7-dniowego terminu dla zgłoszenia gotowości do pracy liczy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia o przywróceniu pracownika do pracy. Jeżeli pracownik nie spełnia tego wymagania, to orzeczenie o przywróceniu do pracy nie wywiera skutków materialnoprawnych w zakresie reaktywowania stosunku pracy1.
W przypadku pracownika przywróconego do pracy orzeczeniem sądu pracy, takiego który wygrał z pracodawcą proces o przywrócenie do pracy, mimo prawomocności wyroku pracodawca nie dopuszcza go do pracy, istnieją dwa wyjścia.
Po pierwsze, pracownik może, w razie odmowy przez zakład pracy ponownego zatrudnienia go, domagać się wykonania prawomocnego orzeczenia przywracającego do pracy w drodze egzekucji sądowej (komorniczej).
[...]