Monitor Prawniczy

nr 18/2001

KRS: praktyczne uwagi do formularzy

Edward Turski
Autor jest radcą prawnym w Warszawie.
Abstrakt

Od dnia 1.1.2001 r. obowiązuje ustawa z 20.8.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym1, a także ustawa z tego samego dnia - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym2. Niniejszy artykuł ma na celu omówienie ogólnych reguł obowiązujących w KRS, a także przedstawienie uwag i spostrzeżeń nabytych w ciągu 8 miesięcy jego funkcjonowania. Dotyczą one przede wszystkim sposobu wypełniania urzędowych wniosków o dokonanie wpisu do KRS, które mogą stwarzać pewne trudności w ich prawidłowym sporządzaniu, oraz wskazują na najczęściej popełniane błędy przez osoby przygotowujące wnioski.

Uwagi wprowadzające

Zgodnie z art. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej jako: KrRejSU) KRS składa się z rejestru:

  • przedsiębiorców,

  • rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej,

  • dłużników niewypłacalnych.

Z dniem 1.1.2001 r. KRS zastąpił - z pewnymi wyjątkami (dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi od dnia 1.1.2002 r.) - właściwe dotychczas rejestry, np. rejestr handlowy, rejestr przedsiębiorstw państwowych, rejestr spółdzielni, rejestr fundacji, rejestr stowarzyszeń oraz od 1.1.2002 r. gminną ewidencję działalności gospodarczej. Dla niektórych podmiotów KRS będzie pierwszym miejscem publicznej rejestracji. Dla podmiotów uprzednio zarejestrowanych we właściwych rejestrach wpis po raz pierwszy do KRS nastąpi w wyniku procedury tzw. przerejestrowania i zapewnia ciągłość rejestracyjną podmiotu.

Zasadą jest dokonywanie wpisów na wniosek. Ustawa może przewidywać dokonywanie również wpisów z urzędu. Wraz ze złożeniem wniosku należy bez wezwania uiścić opłatę sądową oraz jeżeli wpis podlega ogłoszeniu, również opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wniosek nieprawidłowo wypełniony lub nieopłacony podlega zwrotowi, bez wzywania do uzupełnienia braków. Jedynie gdy zwrot wniosku nastąpił w związku z pierwszym wpisem do KRS, ponowne złożenie poprawnego wniosku w terminie 7 dni od daty otrzymania zarządzenia o zwrocie wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia.

Skutki nieprawidłowego wypełnienia urzędowych formularzy

Należy mieć na uwadze, że w systemie KRS obowiązujące wzory formularzy (ustalone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 21.12.2000 r.3) są przystosowane do automatycznego przetwarzania danych, dlatego też wymagane jest wypełnianie poszczególnych rubryk w sposób precyzyjny, niestwarzający jakichkolwiek wątpliwości. Należy również dokładnie stosować odpowiednie identyfikatory, lecz tylko te, które są dopuszczane i przewidziane dla konkretnej rubryki i typu formularza. W przeciwnym razie albo wniosek zostanie automatycznie odrzucony, albo nie uda się uzyskać poprawnego wydruku (wyciągu).
[...]