Monitor Prawniczy

nr 17/2001

Project finance w prawie polskim i angielskim. Cz. II

Hanna Piątek
Autorka jest prawnikiem w Warszawie.
Abstrakt

Zabezpieczenia w ramach project finance

Termin „zabezpieczenie” zostaje ujęty w szerokim znaczeniu, obejmując nie tylko tradycyjnie pojmowane w prawie polskim zabezpieczenia rzeczowe i osobiste lub w prawie angielskim - consensual securities i real securities, lecz także takie instrumenty ochrony wierzyciela (atakże dłużnika), jak swap agreement, forward foreign exchange agreement.

1. Funkcje zabezpieczeń w ramach project finance oraz rodzaje zabezpieczeń wykorzystywanych w ramach tej struktury w prawie angielskim

W ramach struktury project finance mogą być ustanawiane zabezpieczenia tylko i wyłącznie na składnikach majątku spółki projektowej - nigdy na składnikach majątku spółki macierzystej (inwestora) ze względu na nieodłączną dla project finance koncepcję non-recourse financing.

Funkcją, jaką ma spełniać zabezpieczenie, jest zapewnienie wierzycielowi możliwości zaspokojenia jego wierzytelności. Doktryna angielska podkreśla, że zazwyczaj w umowie zastrzega się, że możliwość przeprowadzenia egzekucji z przedmiotu zastawu następuje, jeżeli dłużnik nie wykonuje lub nienależycie wykonuje swoje zobowiązania wynikające z danej umowy. Jednakże pierwotnie zabezpieczenie miało służyć możności przeprowadzenia egzekucji z przedmiotu zastawu w razie upadłości dłużnika1 .