Monitor Prawniczy

nr 9/2000

Podstawy prawne żądania otwarcia postępowania układowego

Jakub Rusiński
Autor jest sędzią Sądu Rejonowego w Toruniu.
Abstrakt

Dłużnik

W przeciwieństwie do postępowania upadłościowego3 , które może zainicjować zarówno dłużnik, jak i wierzyciel, z wnioskiem o otwarcie postępowania układowego może wystąpić tylko dłużnik. Przy czym dłużnik wnoszący podanie musi posiadać zdolność układową, tj. przymiot prawny, który umożliwia jakiemuś podmiotowi restrukturyzację jego zobowiązań w drodze układu zawartego w postępowaniu układowym4 .

Otwarcia postępowania układowego oraz zawarcia układu może żądać przedsiębiorca, o ile nie jest objęty zakazem żądania otwarcia postępowania układowego wymienionym expressis verbis w art. 2 PrUkł. Podstawowe znaczenie dla określenia kategorii „przedsiębiorcy” mają jeszcze w dalszym ciągu przepisy ustawy z 23.12.1988 r. o działalności gospodarczej5 .

Według art. 2 PrUkł, nie ma prawa żądać otwarcia postępowania układowego przedsiębiorca, który:

1) mimo obowiązku nie prowadził księgowości według zasad prawidłowej rachunkowości;
2) już raz zawarł układ w postępowaniu układowym lub był upadłym, jeżeli od zatwierdzenia układu lub ukończenia postępowania upadłościowego nie upłynęło jeszcze pięć lat;
3) nie wykonał układu zawartego w postępowaniu układowym lub upadłościowym;
4) dopuścił do umorzenia postępowania układowego, jeżeli od umorzenia nie upłynęło jeszcze pięć lat.