Monitor Prawniczy

nr 9/2000

Kontrowersyjne zagadnienia reglamentacji działalności gospodarczej

Włodzimierz Kubala
Autor jest radcą prawnym w „W. Kubala i Partnerzy. Kancelaria Prawnicza” Spółka komandytowa w Warszawie.
Abstrakt

Zasady koncesjonowania

Uregulowania dotyczące zasad koncesjonowania działalności gospodarczej zamieszczone zostały w rozdziale 3 PrGosp, a dziedziny4 działalności gospodarczej wymagające uzyskania koncesji określa art. 14 ust. 1 PrGosp, i wyliczenie to ma charakter zamknięty. Zwrócić należy uwagę, że wyraz „zasady” nie występuje w tytule rozdziału 3 PrGosp.

Określenie „zasady koncesjonowania działalności gospodarczej” pojawia się w art. 15 ust. 5 i 6 PrGosp. Pierwszy z nich stwierdza, że zasady koncesjonowania działalności gospodarczej w zakresie budowy i eksploatacji autostrad płatnych określają przepisy o autostradach płatnych5 , drugi powyższą regułę powtarza w odniesieniu do rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych6 . Jak widać, ustawa przyjęła rozwiązanie odmienne w odniesieniu do „zasad” oraz do zakresu i warunków wykonywania działalności gospodarczej, co do których po prostu odsyła do przepisów odrębnych ustaw (art. 14 ust. 3 PrGosp).

Poprzestanie na odesłaniu, jeżeli chodzi o „zasady”, do przepisów odrębnych ustaw w odniesieniu tylko do dwóch spośród ośmiu dziedzin działalności gospodarczej wymienionych w art. 14 ust. 1 PrGosp, stawia interpretatora przed koniecznością sformułowania odpowiedzi na pytanie: czy po wejściu ustawy w życie będą obowiązywać, w stosunku do dziedzin działalności gospodarczej wymienionych w art. 14 ust. 1 pkt1, 2, 3, 4, 5 i 7 PrGosp, zasady koncesjonowania określone w PrGosp, czy zasady określone w ustawach odrębnych, a może pierwsze i drugie? Od razu trzeba zaznaczyć, że nie byłoby tego pytania, gdyby w rozdziale 10 - Zmiany w przepisach obowiązujących lub w rozdziale 11 - Przepisy szczególne, przejściowe i końcowe zamieszczony został przepis zapobiegający konkurencji unormowań zawartych w ustawie i w odrębnych ustawach. Oczywiście, rozwiązań wspomnianej niedogodności było wiele, np. można było przyjąć formułę zastosowaną w odniesieniu do „zakresu i warunków”, czyli odesłać do zasad koncesjonowania określonych w odrębnych ustawach z dodaniem zastrzeżenia „o ile niniejsza ustawa nie stanowi inaczej”.