Monitor Prawniczy

nr 12/2000

Postępowanie nakazowe i upominawcze po noweli z 24.5.2000 r. (wybrane zagadnienia)

Henryk Mądrzak
Autor jest profesorem w Zakładzie Postępowania Cywilnego WPiA Uniwersytetu Wrocławskiego.
Abstrakt

Uwagi wstępne

Gdy chodzi o początki obu procedur, to należy je wywieść z procesu mandatowego, jaki wyodrębnił się w ramach powszechnego procesu niemieckiego. Z niego z kolei wyłoniły się - już po kodyfikacji prawa procesowego cywilnego w Niemczech - dwa postępowania uproszczone, tj. wekslowe (Urkunden-und Wechselprozess) i postępowanie upominawcze (Mahnverfahren)2. W Kodeksie postępowania cywilnego z 1930 r. postępowanie upominawcze, wzorowane na procedurze niemieckiej i austriackiej, miało zrazu dość ograniczony zakres, gdyż dotyczyło roszczeń pieniężnych, i to do określonej wysokości; było to zatem typowe postępowanie w sprawach drobnych, uwolnione od zachowania form procesowych właściwych dla postępowania zwykłego. Wydane w nim orzeczenie (nakaz zapłaty) zawierało polecenie skierowane do dłużnika, aby ten w ciągu dwóch tygodni od doręczenia zaspokoił roszczenie wierzyciela w całości wraz z kosztami albo wniósł w tym terminie sprzeciw (art. 477 § 2 daw. KPC). Wprowadzenie tego postępowania - poza obszarami, na których obowiązywało ustawodawstwo niemieckie i austriackie - było zupełną nowością, stąd też przepisy dotyczące tego postępowania nie weszły w życie wraz z kodeksem (od 1.1.1933 r.), lecz miały być stopniowo wprowadzane w poszczególnych okręgach sądowych w terminach ustalanych w drodze rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości (art. XI przep. wprow. KPC)3. Warto mieć na uwadze owe skromne początki, aby zrozumieć, jak głębokiej metamorfozie uległo to postępowanie, aż uzyskało ostateczny kształt, jaki mu nadała ostatnia nowela z 24.5.2000 r. (ustawa o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego i innych ustaw; Dz.U. Nr 48, poz. 554).

Nieco inny był kierunek zmian, jeśli chodzi o postępowanie nakazowe. Mimo pewnych odmiennych tendencji, jakie ujawniły się w noweli z 1.3.1996 r. 4, ostatecznie postępowanie to zachowało w znacznym stopniu swój tradycyjny kształt. Przywrócono mu fakultatywny charakter, utrzymano w pełnym zakresie wymóg wykazania dochodzonych roszczeń i podniesionych zarzutów określonymi dokumentami, w istotny sposób ograniczono możliwość powołania nowych faktów, zarzutów i wniosków dowodowych, ponownie wyłączono dopuszczalność wytoczenia powództwa wzajemnego. Wszystko to sprawia, że postępowanie nakazowe w nowym kształcie może się stać skutecznym środkiem ochrony praw wierzyciela.

Ostatnie zmiany, jakie przyniosła nowela z 24.5.2000 r. w zakresie postępowania nakazowego i upominawczego, dokonały istotnych przeobrażeń w strukturze obu tych postępowań. W ich następstwie postępowanie nakazowe stało się w miarę jednolitą procedurą (z pewnymi odrębnościami w odniesieniu do roszczeń wekslowych i czekowych), dostosowaną do rozpoznawania spraw cywilnych i gospodarczych5 oraz zapewniającą wierzycielowi uzyskanie szybkiej i skutecznej ochrony jego praw. U podstaw przyjętych rozwiązań leży założenie o bezspornym charakterze dochodzonych w tym postępowaniu roszczeń, które muszą być uwiarygodnione dołączonymi do pozwu dowodami (dokumentami) albo uzasadnione abstrakcyjnym charakterem zobowiązania wekslowego i wynikającymi z niego rygorami.

Inny natomiast charakter ma postępowanie upominawcze, które w obecnym kształcie przekształciło się we wstępną fazę rozpoznania sporu w sprawach, w których dochodzone są roszczenia pieniężne bez względu na ich wysokość. Jej przeprowadzenie może okazać się wystarczające dla [...]