Abstrakt
Wobec ogromnego zainteresowania, jakim cieszy się forma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, problematyka obejmowania udziałów w tego typu spółce w zamian za wkłady niepieniężne, tzw. aporty, jest nader aktualna. Autorka przedstawia przede wszystkim dominujący obecnie liberalny nurt w myśleniu o zdolności aportowej, zgodnie z którym przyznaje się zdolność majątkową jak najszerszej kategorii praw, przyjmując jako podstawowe kryterium majątkowy charakter prawa.
W gospodarce rynkowej, której dominującą cechą jest prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółek kapitałowych, nieruchomości odgrywają ważną rolę jako wkłady niepieniężne wnoszone w celu pokrycia kapitału zakładanej spółki. Podejmując zamiar powołania spółki, założyciele określają wysokość kapitału zakładowego. Wówczas muszą zadeklarować się co do formy i wysokości wkładów, z których ma powstać kapitał zakładowy. Jeżeli wkłady mają charakter tylko pieniężny, mówi się o zwykłym założeniu spółki, w odróżnieniu od kwalifikowanego założenia spółki przy wnoszeniu wkładów niepieniężnych lub mieszanych. Ze względu na niewystarczające regulacje w tym zakresie w Kodeksie handlowym zagadnienie wkładów niepieniężnych stwarza liczne problemy natury prawnej, które w ostatnich latach były przedmiotem orzeczeń sądowych oraz dyskusji doktryny.
Gdy wspólnik pokrywa swój udział w spółce wkładami niepieniężnymi, wówczas osobę wspólnika, przedmiot wkładu (aportu) oraz ilość i wysokość przyznanych udziałów należy wymienić w umowie spółki. |