Abstrakt
W części pierwszej niniejszego opracowania omówione zostają wybrane - spośród wielu istniejących w piśmiennictwie definicji pojęcia "reklamy" - na podstawie kryterium jurydycznej możliwości ich zastosowania. Zwrócono również uwagę na brak legalnej definicji tego pojęcia w przepisach wprowadzających poszczególne zakazy oraz na ich niejednorodność. Zdaniem autorów próby automatycznego przenoszenia tych definicji do innych stanów faktycznych i prawnych są nietrafione, a nawet z założenia niemożliwe. W części drugiej analizowane są uregulowania dotyczące zakazów reklamy poszczególnych towarów. Autorzy odnoszą się tu do uwag przedstawionych w części pierwszej i wskazują na trudności związane z ustaleniem zakresu stosowania zakazów reklamy.
Pojęcie "reklamy"
Pojęcie "reklamy" nie zostało w polskim prawie kompleksowo uregulowane. Istniejące definicje wykorzystywane mogą być wyłącznie w odniesieniu do aktów prawnych, na których potrzeby zostały stworzone.
I tak ustawa z 29.12.1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 1993 r. Nr 7,
Problem braku legalnej definicji reklamy spowodował, że Naczelny Sąd Administracyjny sam definiował to pojęcie w rozpatrywanych sprawach.
I tak w wyroku z 8.4.1997 r. NSA (S.A./Ka 2976/95) uznał, że "reklamą jest każda czynność zmierzająca do promocji sprzedaży towarów i usług lub innych form korzystania z towarów i usług. Reklama jest to rozpowszechnianie informacji o towarach, ich zaletach, wartości, miejscach i możliwościach nabycia, chwalenie kogoś, zalecanie czegoś przez prasę, radio, telewizję; środki (np. plakaty, napisy, ogłoszenia itp.) służące temu celowi. Za reklamę należy uznać działania, których celem jest kształtowanie popytu poprzez poszerzenie wiedzy przyszłych nabywców o towarach bądź usługach, ich cechach i przeznaczeniu w celu zachęcenia ich do nabywania towarów bądź usług od tego właśnie, a nie innego podmiotu gospodarczego". |